Olympijské hry v Paříži mají a budou mít přímou odpovědnost za mnoho ztracených lidských životů, vzkázal legendární hokejový brankář a kandidát do senátu za TOP 09 Dominik Hašek. Znovu tak kritizoval účast ruských sportovců, kteří se her letos zúčastní pod neutrální vlajkou. Podle Haška jim to ale zákonodárci a Mezinárodní olympijský výbor měli zakázat. Hašek proti účasti ruských sportovců na mezinárodních soutěžích vystupuje dlouhodobě.
Sportovci z Ruska a Běloruska, které v únoru 2022 umožnilo Moskvě využít své území k zahájení invaze na Ukrajinu, se letošních olympijských her v Paříži účastní jako neutrální, se zákazem zpívat hymny nebo vyvěšovat vlajky a znaky. Celkem bude na hrách soutěžit 15 ruských sportovců, kteří aktivně nepodporovali válku.
Takové řešení se ale nelíbí slavnému hokejovému brankáři Haškovi. „Dnes oficiálně začínají OH. Všem našim sportovcům moc držím palce a přeju hodně štěstí a hrdosti při reprezentaci naší země,“ napsal na sociální síti X v pátek, kdy proběhlo slavnostní zahájení olympiády.
„Olympijských her se bohužel může účastnit i mnoho ruských sportovců, kteří nikdy (oficiálně) neodsoudili ruskou imperialistickou válku a ruské zločiny. Jejich účast (veřejné vystupování) bude obrovskou reklamou na činy ruské země. Tedy i ruskou válku a ruské zločiny. A OH v Paříži mají a budou mít přímou odpovědnost za mnoho ztracených lidských životů,“ upozornil.
Dodal, že z toho neviní sportovce, protože ti nenastavují pravidla. „Viním z toho a odpovědnost za to mají francouzští zákonodárci, kteří ruským občanům povolili na svém území veřejně vystupovat. Viním z toho funkcionáře MOV, kteří tuto reklamu na válku mohli zakázat. A viním z toho poslance Evropského parlamentu, kteří vstup a veřejné vystupování ruských občanů na území EU mohli také (myslím) zakázat. Tito konkrétní lidé mají a budou mít přímou odpovědnost za ztracené životy v ruské imperialistické válce na Ukrajině,“ myslí si.
Svůj nesouhlas s účastí Rusů a Bělorusů na olympiádě vyjádřil v pátek během zahájení také premiér Petr Fiala (ODS). „Svoje postoje jsem od začátku vyjadřoval jasně, a to i do mezinárodního prostředí. Jsem velmi rád, že stejné stanovisko zaujal i Český olympijský výbor a Národní sportovní agentura,“ řekl.
„Rusko na Ukrajině agresivně útočí na civilní obyvatelstvo. To je něco, co nelze tolerovat. A pak si představte, že tady budou ukrajinští sportovci, kteří se nemohli připravovat, jejich sportovní zařízení jsou rozstřílená. Kteří často místo příprav v tréninku bojují za svou zemi na frontě a budou soutěžit s ruskými agresory. To je opravdu nepřijatelné,“ prohlásil premiér. Výsledná podoba ruské účasti na hrách je ale podle něj nakonec „docela přijatelná“.
„Nestartuje tu velká skupina ruských sportovců. Podle mých informací jsou to spíše ti, kteří až tak nejsou reprezentanty putinovského režimu. Nemohou vystupovat pod ruskou vlajkou a myslím si, že to je správné,“ dodal.
Proti jeho slovům se ale také ozval Hašek, podle kterého premiér koná v „naprostém rozporu“. „Pokud o tom nevíte, tak veřejné vystupování ruských občanů (včetně sportovců) je na území ČR i po 29 měsících války povolené! Věnovali jsme za tu dobu russku reklamu na imperialistickou válku v hodnotě desítek miliard dolarů a to stálo mnoho lidských životů. Vy (a celá vláda a poslanci a senátoři) za to nesete odpovědnost,“ vzkázal ostře.
Olympijské hry v Paříži zahájil v pátek protokolem předepsanou větou francouzský prezident Emmanuel Macron. Olympijský oheň poté společně zapálili bývalá atletka Marie-José Pérecová a judista Teddy Riner.
Součástí slavnostního ceremoniálu, který se odehrál v místy hustém dešti, byla i netradiční šestikilometrová pouť 85 lodí se sportovci po Seině. Českými vlajkonoši byli mistryně světa v lukostřelbě Marie Horáčková a dvojnásobný olympijský šampion v judu Lukáš Krpálek.
„Byl to krásný pocit na lodi být. Myslím, že na nás dýchla atmosféra, že jsme fakt tady na olympiádě. Trošku nám to pokazil déšť, i ta vlajka potom byla hrozně těžká. Byla jsem ráda, že to tam Lukáš pevnou rukou držel,“ řekla novinářům Horáčková. „Přestože počasí moc nevyšlo a celou dobu nám propršelo, tak jsme si to i tak užili,“ doplnil Krpálek.
Hry potrvají do 11. srpna. Během 16 soutěžních dnů bude přes 10 500 sportovců usilovat o některou z 329 medailových sad. V české výpravě je 111 sportovců, kteří budou obhajovat jedenáct medailí z Tokia.