Koketování Elona Muska s krajní pravicí již nemůže být otevřenější. „Jen AfD může zachránit Německo,“ napsal na síti X. Reagoval tak nad pozdviženým obočím možného nového spolkového kancléře Friedricha Merze. Ten se podle německé youtuberky Naomi Seibtové vyděsil nad tím, že Německo by mohlo následovat ekonomický přístup Muska nebo argentinského autoritáře Javiera Mileie. Prohlásila to totiž v jedné z předvolebních debat předsedkyně Alternativy pro Německo Alice Weidelová. Musk, se svým dosahem na jeho síti X, vzbudil pozdvižení. A možná tak trochu odvedl pozornost od současných problémů s americkým Kongresem.
V pátek dopoledne přesdílel Elon Musk, nejbohatší muž světa a blízký spolupracovník zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, post německé blogerky přiklánějící se k extrémní pravici a popíračky klimatické změny Naomi Seibtové. Ta se vysmála tomu, že kandidát na německého kancléře Friedrich Merz (CDU) vyjádřil zděšení nad výroky předsedkyně krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD).
Only the AfD can save Germany https://t.co/Afu0ea1Fvt
— Elon Musk (@elonmusk) December 20, 2024
Alice Weidelová se totiž přihlásila k ekonomickému přístupu Javiera Mileie nebo Elona Muska. Milei přitom po svých zásazích do ekonomiky čelí vážným problémům. Jak je již Muskovým dobrým zvykem, příspěvek pouze opatřil krátkým komentářem – „Jen AfD může zachránit Německo“ – a sdílel ho. Přitom v Německu nyní sílí volání po zákazu AfD.
Ohradil se i Olaf Scholz
Jak píše agentura Bloomberg, odstupující německý kancléř Olaf Scholz označil Muskův politický úsudek za velmi slabý. „Výslovně říkám: Všechny demokratické strany v Německu vidí věci jinak,“ cituje Bloomberg Scholzův komentář o Muskově podpoře AfD. „Jeho úsudek není tak vyvážený jako ekonomický úspěch jeho společností,“ doplnil Scholz. Na otázku novinářů během setkání s estonskou premiérkou Kristen Michalovou pak doplnil: „Máme svobodu slova, a to platí i pro multimiliardáře. Ale svoboda projevu také znamená, že můžete říkat věci, které nejsou správné a neobsahují dobré politické rady.“ Pokračuje tak roztržka mezi Muskem a německou vládou. Musk totiž po rozpadu německé vládní koalice v jiném ze svých postů označil Scholze za blázna.
Podpora AfD je v Německu setrvale poměrně vysoká, v posledním průzkumu společnosti Infratest dimap je jí přisouzeno 19 procent, což ji řadí na druhé místo za Merzův konzervativní blok s 33 procenty. Přesto AfD nemá šanci vstoupit po volbách 23. února do vlády, protože všechny ostatní strany s ní vyloučily jakoukoli spolupráci. Alternativa pro Německo je dlouhodobě jednoznačně proruská a je považována za krajně pravicovou. Její předsedkyně Alice Weidelová se nedávno v televizním rozhovoru jednoznačně přiklonila na stranu Donalda Trumpa a neopomněla se svěřit s vírou, že „ukončí tuto strašlivou válku na Ukrajině“.