Již podvanácté porušil senátor za občanské demokraty a někdejší dlouholetý primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati zákon. Letos totiž opět nepodal majetkové přiznání, což měl stejně jako ostatní politici udělat do konce června, informovaly Novinky.cz. Toho se chytila poslankyně Barbora Urbanová (STAN), která Nwelatiho pochybení využila k propagaci kandidáta do senátu za Starosty Ondřeje Lochmana. Ten se podle ní chová podle zákona. Slova Urbanové rozzuřila mladého člena občanských demokratů, který má zároveň na starosti komunikaci a sociální sítě senátorského klubu ODS a TOP 09.
„Je to jednoduchý. V senátorském obvodě č. 38 Mladá Boleslav můžete volit buď senátora, který už 12x neodevzdal své majetkové přiznání, nebo Ondřeje Lochmana, který jej odevzdal, jako my všichni ostatní, protože se chováme dle zákona,“ vzkázala na sociální síti poslankyně Barbora Urbanová. „Já bych volila Ondru, protože je skvělý a hlavně poctivý politik. Jak jsem psala. Je to jednoduchý,“ dodala.
Nebudu se vystavovat riziku
Urbanová takto reagovala na chování senátora Raduana Nwelatiho, který je dlouhodobě známý také tím, že neodevzdává majetkové přiznání. Politik za občanské demokraty každý rok argumentuje tím, že mu postup poradil právník. Nwelati totiž tvrdí, že po otci zdědil v Sýrii majetek, který do svého majetkového přiznání v Česku nedokáže popsat, napsaly Novinky.cz.
Senátor argumentuje tím, že je lepší neuvést nic, tedy ani doložitelné majetky jinde než v Sýrii, než podat majetkové přiznání neúplné. „Podání neúplného a značně zkresleného majetkového přiznání by bylo trestným činem,“ prohlásil Nwelati, který letos na podzim obhajuje svůj senátorský mandát. Podle svých slov se nebude vystavovat riziku, že se někdo bude pokoušet mu záměr klamání dokázat.
Nwelati zároveň doplnil, že si lidé mohou jeho majetek zkontrolovat v katastru nemovitostí nebo v registru vozidel. „Možná ještě hypotéka ve výši 10 milionů, to asi dohledatelné není,“ přiblížil. Další informace pak zveřejnil v letech 2018 nebo 2020 na svých sociálních sítích.
Dost hloupé a trapné, paní poslankyně
Poznámka poslankyně Urbanové nenechala chladným Dominika Koldera, který je předsedou Mladé ODS v Moravskoslezském kraji a zároveň se stará o komunikaci a sociální sítě senátorského klubu ODS a TOP 09.
„Říkat voličům, ať se rozhodují podle toho, jak politici podávají majetkové přiznání, je dost hloupé a trapné, paní poslankyně. To, že neřeknete, že se jedná o kvalitního komunálního politika, ale místo toho akorát kritizujete tuhle ‚blbost‘. A jestli jste vůbec četla ten článek, tak asi víte, že nemůže přiznat to, o čem neví, že má. Asi lepší než spáchat trestný čin, že,“ vypálil pod příspěvkem Urbanové.
Ta si jeho poznámku nenechala líbit. „LOL. Je to jeden z rozdílů, ne jediný. Transparentnost je pro mě hodnota, stejně jako dodržování platných zákonů, jestli pro vás ne, je to legitimní. A ano, český majetek tam mohl klidně dát, to v tom článku je. Ad trestný čin, na tom je vidět, že jste ten článek nečetl vy,“ napsala Urbanová.
„Z vašeho příspěvků je víc než jasné, že útočíte jen na majetkové přiznání pana senátora. O jeho kompetencích nepíšete nic,“ reagoval na její slova mladý politik. „Už jste se dočetl, že by trestný čin nespáchal? Výborně! A ano, o jeho kompetencích nepíšu nic, protože ve svém příspěvku řeším jeho netransparentnost a že nedodržuje zákon. Ale jestli u vás v ODS chcete, můžu začít řešit kompetence, podle mě byste ale chtít fakt neměli,“ vzkázala Urbanová.
„Sorry, ale někdo ze STANu opravdu není ten pravý, aby tady mohl něco říkat o kompetencích. Vaši bývalí i současní ministři by mohli povídat,“ argumentoval dále Kolder. „Takže vám to, že váš senátor nedodržuje zákon, nevadí. A jako ODS s tím jste v pohodě a bráníte se poukazováním na jiné, kteří ovšem zákony dodržují. Však v pořádku, stůjte si za tím, jen tak dál, podle mě nikdo není překvapený,“ okomentovala jeho poslední příspěvek poslankyně.
Nwelatiho argumentace je absurdní
Urbanová v přestřelce narážela mimo jiné na slova právníka z organizace Transparency International Jana Dupáka, který má Nwelatiho argumentaci za absurdní. „Pokud je v situaci, kdy by on sám nedokázal přesně popsat svůj majetek, který by měl přiznat, tak je vyloučené, že by mohl být potrestán. A jestli má stanovisko, že by za to měl být trestán přísněji než za to, že nepodá přiznání vůbec, tak to je podle mne účelová argumentace,“ řekl Novinkám.cz.
Kdo se setkal s přestupkovým právem, musí podle slov Dupáka vědět, že se musí zohlednit otázka zavinění. „Pokud nepřiznám majetek, o kterém nevím, jak ho nadefinovat, tak za to nemůžu nést odpovědnost,“ doplnil právník z Transparency International.
Žádné vyšší sankce za dodání nekompletního majetkového přiznání nejsou ani podle ministerstva spravedlnosti. „Porušení oznamovací povinnosti v tomto směru není trestným činem,“ vysvětlil mluvčí resortu Vladimír Řepka. Za zkreslení majetkového přiznání je sankce stejná jako za jeho nepodání, tedy až do 50 tisíc korun.