„Deficity Fialovy vlády jsou pro mě nepřijatelné. Pořád jsou ale menší a odpovědnější než ty tvoje,“ vpálil bývalý ministr financí Miroslav Kalousek šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi. Ten kritizoval současnou vládu kvůli schodku rozpočtu v loňském roce a její hospodaření označil za „neschopnost řídit stát za úplně běžného provozu“. Babiš ale odkazoval na data Eurostatu, který schodek počítá jinou metodikou.
„Minus 346,9 miliardy korun. Takovou sekeru v roce 2023 vytvořila Fialova vláda. Žádná krize, žádný propad ekonomiky, žádná pandemie. Jen naprostá neschopnost řídit stát za úplně běžného provozu. Vládní deficit je dokonce vyšší než v prvním roce pandemie, kdy svět ochromil covid,“ napsal v pátek Babiš v komentáři pro iDNES.cz.
Předseda hnutí ANO v něm potom tvrdí, že hospodaření vlády Petra Fialy (ODS) je katastrofa, že kabinet rezignoval na konsolidaci veřejných financí a premiér a vládní politici „neustále lžou o tom, že hnutí ANO neumí hospodařit a že zadlužilo zemi“.
Odkazuje přitom na údaje Eurostatu, který minulý týden zveřejnil nová data k loňskému státnímu rozpočtu. Podle nich stát hospodařil s deficitem skoro 347 miliard. Vláda uvádí schodek 288,5 miliardy.
Rozdíl ale spočívá v metodice. Eurostat totiž uvádí schodek centrální vlády, do které spadají kromě státního rozpočtu také státní fondy, veřejné vysoké školy, Správa železnic a další instituce, jak v komentáři pro Seznam Zprávy upozornil analytik Národní rozpočtové rady Daniel Bárta. Eurostat také mimo jiné neuznává mimořádnou dividendu ČEZu.
Babišův text nadzvedl ze židle bývalého ministra financí Miroslava Kalouska. „Deficit není vyšší než tvůj a ty to dobře víš,“ upozornil na sociální síti X Babiše. „Jenom manipuluješ. Mícháš dohromady fiskální a akruální účetnictví a ignoruješ inflaci, kterou jsi pomáhal rozpoutat. Deficity Fialovy vlády jsou pro mě nepřijatelné. Pořád jsou ale menší a odpovědnější než ty tvoje,“ vzkázal.
Na nezodpovědné hospodaření vlády Andreje Babiše upozorňovala tehdejší opozice i ekonomové. V roce 2020 skončil rozpočet s deficitem 367,4 miliardy korun, v roce 2021 pak s deficitem 419,7 miliardy, což je nejhorší výsledek od vzniku České republiky.
Národní kontrolní úřad opakovaně upozorňoval na rekordní schodky rozpočtu a rychlé tempo zadlužování. „Za minulý rok NKÚ poukázal ve svých kontrolách například na nehospodárné nákupy, neefektivní kontroly prováděné některými státními institucemi, digitalizaci nezmodernizovaných procesů nebo nedůsledný přístup k vlastnické politice státu – nedostatky, kvůli kterým pak stát často zbytečně přicházel o peníze. Problémem zůstávala také udržitelnost veřejných financí či některé systémové nedostatky, se kterými se NKÚ setkává opakovaně,“ uvedl například k hospodaření v roce 2021.