Záchranářka Veronika Brožová, na kterou bylo podáno trestní oznámení kvůli článku o nedostatku ochranných prostředků, je podle středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové obětí zákulisních politických půtek. Jermanová prý ráda podepíše petici na její podporu, informovala Česká televize.
„Nemám nic osobního proti paní Brožové a nikdy jsem ani nic osobního proti paní Brožové neměla. Je mi líto, že ona se stává součástí jakýchsi půtek v zákulisí, možná politických půtek. Já tohoto způsobu boje nejsem příznivcem,“ řekla Pokorná Jermanová.
Hejtmanka se zmínila o petici, kterou založila Pirátská strana na podporu záchranářky Veroniky Brožové, v níž zároveň vyzvali hejtmanku, aby nezneužívala trestní řád k šikaně svých zaměstnanců. „Pokud za mnou přijdou, já tu petici ráda podepíšu. Protože je to tak, že ona je obětí toho, co se děje v zákulisí. Já si vážím práce její, celé záchranné služby, všech lékařů, všech sestřiček,“ řekla Pokorná Jermanová.
Záchranářka ze Zdib Veronika Brožová 17. března v otevřeném dopise hejtmance napsala, že na jejím stanovišti byl jediný respirátor a tři balíčky ochranných pomůcek k infekčnímu pacientovi, roušky měli záchranáři údajně vlastní. Kraj to odmítá. V té době bylo podle něj každé sanitní vozidlo vybaveno třemi sety pro použití při kontaktu s pacientem s podezřením na vysoce nakažlivou nákazu. Kdyby se set použil při zásahu, měl být okamžitě doplněn na stanovišti z okresního či centrálního skladu.
Kraj v souvislosti s otevřeným dopisem podal trestní oznámení. Trestní oznámení souvisí s článkem, který vydal počátkem koronavirové pandemie list Náš region. Na nedostatek ochranných pomůcek si stěžovala záchranářka Brožová, Náš region použil její otevřený dopis. Kraj tvrdí, že záchranářka neměla pravdu, a podal trestní oznámení kvůli šíření poplašné zprávy. Vydavatelství trvá na tom, že se článek zakládal na pravdě a kraj se místo vysvětlení snaží umlčet své kritiky.
„Nejsem člověk, který řeší problémy podáváním trestních oznámení a rozhodně ne na člověka, který řekl svůj názor, i když ne úplně šťastným způsobem, protože situace byla vyhrocená a chápu to,“ řekla hejtmanka. Podle ní jde o její první trestní oznámení. „Znovu chci vyjádřit lítost nad tím, že paní Brožová toto musí absolvovat, rozhodně to nebylo mým úmyslem a ani účelem celé této záležitosti,“ uvedla Pokorná Jermanová.
Informace o trestním oznámení vyvolaly kritiku od opozice. Od postupu kraje se distancoval i šéf středočeské ČSSD Robin Povšík, ČSSD je v kraji v koalici s ANO. Podle hejtmančina náměstka Miloše Petery (ČSSD) kauza nebude mít vliv na koaliční spolupráci. Povšík označil podání trestního oznámení za politicky i morálně nepřijatelné a vyzval hejtmanku k jeho stažení. Třebaže Povšík není ve vedení kraje, za postoj úřadu se omluvil.
Brožová podle vyjádření pro Českou televizi trvá na tom, že neudělala nic špatného a neřekla nic lživého. Zástupci kraje byli podle ní na setkání rozzlobení kvůli tomu, že jim nezavolala a informace zveřejnila. Podle Jermanové podala Brožová již výpověď, na krajské záchrance tak končí.
Po zveřejnění informací začali údajně na krajský úřad volat lidé s dotazy, zda záchranka situaci zvládne. Kraj se v souvislosti s článkem v Našem regionu rozhodl 19. března, že podá trestní oznámení. Případem se zabývají kriminalisté z odboru extremismu a terorismu. Podle mluvčího pražské policie Jana Daňka je to kvůli nouzovému stavu, kdy vyšetřování možného šíření poplašné zprávy spadalo do jejich gesce.