Aktuálně to vypadá tak, jako by ožil český expanzionismus. Internetové hashtagy hlásají, že ruský Kaliningrad, dříve známý jako Königsberg či Královec, založil český král Přemysl Otakar II. A pokud použijeme zvrácenou ruskou logiku, měl by být připojen k Česku. Je to příhodné zesměšnění ruské politiky zmanipulovaných referend a anexí. Ovšem Královec český král nezaložil a k českému státu nikdy nepatřil.
Když roku 1250 zemřel římský císař Friedrich II., nastal ve Svaté říši římské chaos. Kurfiřtům, k nimž patřil i český král, se nedařilo nalézt silného panovníka této významné evropské konfederace. Jako vhodný kandidát se jevil Přemysl Otakar II., a proto se v jeho zahraniční politice stále více objevoval i výrazný imperiální tón – však byl po svojí matce Kunhutě Švábské poloviční Štauf, a tudíž pravnuk římského císaře Friedricha Barbarossy.
Český křižák na Baltu
K imperiální sebeprezentaci patřilo organizování křížových výprav do Svaté země, jejichž cílem bylo osvobození Jeruzaléma. Jenže na severovýchodním okraji Západu žili rovněž „pohané“, zejména Prusové a Litevci, což bylo mnohem blíže. Byl to králův rádce Bruno ze Schauenburku, biskup olomoucký, kdo přišel s ideou kruciáty proti Prusům v součinnosti s Řádem německých rytířů. Roku 1254 se tak v Čechách objevil Poppo z Osterny, řádový velmistr. Dohodnutá výprava, do jejíhož čela papež Innocenc IV. jmenoval Přemysla Otakara II., se uskutečnila v letech 1254–1255 a směřovala na Sambijský poloostrov.
Tažení se zúčastnily tisíce křesťanských rytířů z Čech, Moravy a Rakous, z Porýní a Míšeňska, přičemž velkou část tvořil kontingent Řádu německých rytířů. Významné bylo i to, že v Sambii nalezl roku 997 mučednickou smrt svatý Vojtěch, patron Čech, Polska i Uher. V králově družině bychom nalezli Bruna ze Schauenburku, Vítka z Hradce, Boreše z Rýzmburka, Jaroše z Poděhus, Voka z Rožmberka či Smila z Lichtenburka. Kruciáta se neobešla bez krvavých bitev a násilného křtu pruských předáků. Strategickým cílem bylo založení opěrného bodu nad řekou Pregolou. Pozdější kronikáři sice tvrdí, že místo k založení řádového hradu vybral český král, ale to je pouhá legenda. Je doloženo, že Přemysl…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.