Poprask vyvolalo v Agrofertu zjištění reportérů deníku FORUM 24 ohledně chovu krokodýlů na farmě patřící právě holdingu, kterého se před několika týdny po donucení zákonem dočasně zbavil místopředseda vlády Andrej Babiš. Zástupci Agro Jevišovice po zveřejnění informací o chovu krokodýlů smazali z webu společnosti podrobnosti k chovu a vydali prohlášení, kterým zveřejněné informace popírají.
[ctete]116149[/ctete]
Úterní text FORUM 24 pojednává o tom, že společnost, kterou vlastní Agrofert, chová krokodýly a zabíjí je kvůli masu a kůži, nabízí ale také lebky krokodýla atd. Text upozorňoval na to, že se Andrej Babiš snaží nyní vystupovat jako ochránce kožešinových zvířat, ale společnost, kterou donedávna vlastnil (nyní ji oficiálně ovládá jeho partnerka a jeho právníci), chová krokodýly jen za účelem získání kůží a několika kilogramů masa.
Po zveřejnění textu přišla Agro Jevišovice s prohlášením: „Společnost AGRO Jevišovice již žádné krokodýly nechová. V minulosti byl jejich chov převzat v rámci akvizice. Chov krokodýlů, který v AGRO Jevišovice zavedl minulý majitel Bohumír Rada, znamenal bolestné dědictví, které nedávalo ekonomický smysl a jeho podmínky navíc neodpovídaly principům welfare zvířat. Chov krokodýlů byl proto ukončen již 30. dubna 2015. Po chovu zbyly společnosti AGRO Jevišovice krokodýlí kůže, které jsou nyní jako zbytkový materiál doprodávány individuálním zájemcům. Dezinformace, které se objevily v některých internetových médiích, jsou tedy nepravdivé.“
Jenže tímto prohlášením si společnost moc nepomohla. Ještě v pondělí se chlubila na webu tímto textem, který v úterý zmizel: „Součástí našeho zemědělského podniku je také krokodýlí farma. Zde chováme více než 140 krokodýlů nilských. Vzhledem k tomu, že vyhláška z března roku 2013 povoluje porážku krokodýlů na našem území, provedli jsme jako první v České republice porážku krokodýla. S krokodýlím masem se dále pracuje v hostelech a restauracích. My na farmě pracujeme s krokodýlí kůží, kterou připravujeme pro výrobu kvalitních výrobků z krokodýlí kůže. Chceme svým zákazníkům nabídnout něco neotřelého, zajímavého, ale především velmi exkluzivního a luxusního. Kromě dámských a pánských módních doplňků nabízíme také lebku krokodýla, samostatnou kůži, vypreparovanou hlavu krokodýla nebo kůži s vypreparovanou hlavou“. O dezinformace tedy rozhodně nešlo. Deník FORUM 24 uvedl to, čím se sama společnost Agro Jevišovice chlubila.
Pokud jde o převzetí chovu v rámci akvizice, ona zmíněná akvizice možná žádnou akvizicí nebyla. Zmíněný farmář Bohumír Rada vidí situaci jinak. Společnost mu měla být Agrofertem ukradena. „Akvizice“ je stále u soudu a spolu s ní další spory mezi Agrofertem a Bohumírem Radou. Pravdou je skutečně to, že Rada krokodýly na tehdy ještě svou farmu přivezl. Chtěl u farmy vybudovat volnočasový areál, kde by krokodýli ve velkém teráriu byli jedním z lákadel pro návštěvníky. S jejich porážkou však začal až Agrofert, který dokonce zajistil změnu vyhlášky tak, že krokodýl byl zařazen mezi jatečná zvířata. Na farmě bylo umístěno více než 200 krokodýlů, včetně čtyřiceti očipovaných chovných kusů. Podle aktuálního prohlášení Agro Jevišovice už řezníci z Kosteleckých uzenin všechny krokodýly usmrtili a stáhli z kůže.
[ctete]110862[/ctete]
Pokud jde o zmíněné welfare, což je podle obecné definice stav naplnění materiálních a nemateriálních podmínek, které jsou předpokladem zdraví organismu, kdy je zvíře chováno v souladu s jeho životním prostředím, i tento argument pokulhává. Agrofert ukončil chov krokodýlů, protože jejich maso prodával za vysoké ceny, ne kvůli tomu, že se mu nelíbilo jejich zabíjení. Prostě to byl špatný byznys. „Původně jsme měli dvě stě těchto zvířat. Jejich chov však byl velmi nerentabilní. Krokodýlům je totiž třeba topit, svítit, krmit je. Náklady šly do milionů korun. Ztrátu zatím nemáme přesně spočítánu. Je potřeba říci, že nešlo o hlavní byznys, byla to okrajová záležitost. Důležité je, že jsme snížili ztrátu vzniklou chovem, tedy svícení, topení, krmení,“ uvedl v roce 2014 mluvčí Agrofert Karel Hanzelka pro Znojemský deník.
V této kauze není příliš důležité to, zda společnost v době, kdy ji vlastnil Andrej Babiš, chov krokodýlů ukončila před rokem nebo dvěma lety. Podstatou je to, že Andrej Babiš choval krokodýly, prosadil změnu vyhlášky tak, aby je mohl legálně zabíjet. Obchodoval s jejich masem a kůží, přičemž chov ukončil kvůli tomu, že to byl špatný byznys, ne že by mu krokodýlů bylo líto. Nyní si tentýž Babiš hraje na ochránce zvířat.