Aleš Juchelka (ANO) zkritizoval plánované změny důchodového systému, které v pátek představil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle poslance Babišova hnutí je reforma nepředvídatelná a nefér. Jeho slova nenechal bez komentáře bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Ten Juchelkovi vzkázal, že nefér je hlavně neodpovědné chování hnutí ANO v dobách, kdy bylo ve vládě.
„Úplně stejné jako se zastropováním cen energií. Vláda Petra Fialy se zase tváří, že ví vše nejlépe, a jde proti všem. Návrh důchodové reformy Mariana Jurečky kritizují demografové, ekonomové, opozice, odbory. Je nepředvídatelná a nefér,“ zkritizoval současnou vládu poslanec Aleš Juchelka.
To nenechalo chladným bývalého šéfa státní kasy Miroslava Kalouska, který Juchelkovi připomněl, že vláda hnutí ANO a sociálních demokratů v roce 2014 zrušila penzijní reformu, kterou prosadil ještě kabinet premiéra Petra Nečase. „Slíbili jste obratem předložit novou a neudělali jste nic, kromě každoročního zhoršení udržitelnosti,“ vpálil Kalousek poslanci Juchelkovi. „Ztratili jsme kvůli vám osm let a získali jen deficitní bilanci. Jestli je něco nefér, tak tohle vaše totálně neodpovědné chování. Bohužel zcela předvídatelné,“ dodal na sociální síti.
„I kdyby tomu tak bylo, jako že opět hraješ falešnou opoziční písničku, co udělalo pro penzijní reformu tvoje hnutí a ty? Osm let ve vládě: 0. Tři roky v opozici: 0,“ vzkázal pak Juchelkovi také ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Kritiku si nechtěl nechat líbit ani poslanec za koaliční hnutí STAN Viktor Vojtko. „Tak hlavně je podstatné, že je co kritizovat. Za vaší vlády se reforma jenom předvídatelně odkládala. Základní cíl, kterým je finanční udržitelnost prvního pilíře, reforma vcelku prokazatelně plní. A o některých dílčích parametrech určitě ještě diskutovat budeme, od toho máme celý legislativní proces,“ reagoval na slova Juchelky.
Důchodový věk podle doby dožití
Nejviditelnější změnou důchodového systému, kterou minulý týden v pátek představil ministr Jurečka, je posun věkové hranice pro odchod do důchodu. Podle návrhu reformních změn důchodového systému by se měla nově každý rok věková hranice přehodnocovat podle doby dožití lidem, kterým bude zrovna 50 let. Odsouvat se má nejvýš o dva měsíce ročně.
„Princip jsme nastavili tak, abychom každému populačnímu ročníku garantovali, že jeho doba pobytu ve starobním důchodu bude 21,5 roku,“ prohlásil ministr práce a sociálních věcí. „Zjednodušeně každému populačnímu ročníku, který dosáhne padesáti let, řekneme, jaká je doba jeho dožití, a od ní odečteme 21,5 roku,“ doplnil Jurečka.
Odbory návrh kritizují. Mají k němu připomínky i demografové. Výhrady má opozice. Jurečka uvedl, že je připraven o případných úpravách ještě jednat. Vláda by mohla podle plánu normu schvalovat na konci března, sněmovna pak do konce července. Poté by ji dostal senát a po něm k podpisu prezident. Opatření by měla začít postupně platit od ledna příštího roku.
Dřívější penze pro náročné profese
Ministr v pátek představil také další novinky. Jde například o dřívější penzi pro náročné profese. Týkat by se mohla zhruba 120 tisíc lidí, tedy všech pracovníků z takzvané čtvrté kategorie prací a části z kategorie třetí.
Zaměstnavatelé by měli za pracovníky v náročné profesi platit vyšší sociální odvody o pět procent. Sazba by se jim měla podle návrhu zvedat postupně od příštího roku do roku 2028. Z údajů ministerstva vyplývá, že v prvním roce 2025 se zvýšením odvodů o dvě procenta by zaměstnavatelé mohli odvést 1,2 až 1,6 miliardy korun navíc. Pokud by člověk odpracoval v rizikovém prostředí 2200 směn, tedy deset let, mohl by jít do penze bez krácení částky o rok a čtvrt dřív. O dva a půl roku dřív na odpočinek by mohli jít lidé po odpracování 4400 směn, tedy 20 let v náročné profesi. Za každých dalších 74 směn by to pak mohlo být dřív o další měsíc. Celkem by to mělo být nejvýš pět let.
Mezi 13 rizikových faktorů patří hluk, prach, chlad, teplo, chemikálie a biologické látky, tlak vzduchu, záření, fyzická, psychická či zraková zátěž, vibrace a pracovní poloha. Kvůli překračování limitů jsou ve třetí a čtvrté kategorii potřeba ochranné pomůcky, ve čtvrté kategorii je i při jejich používání vysoké riziko ohrožení zdraví. Resorty zdravotnictví se shodly na tom, že nárok na dřívější penzi by měli mít všichni pracovníci ze čtvrté kategorie a část lidí ze třetí kategorie, a to s prací s fyzickou zátěží, vibracemi, v chladu či teple. Podle Jurečky podmínky teď splňuje celkem 118 921 lidí.
Ministr zmínil, že mezi tyto pracovníky mohou patřit specializované zdravotní sestry, pečovatelky v domovech, hasiči, lesníci, kováři, skláři, zedníci, kamnáři, dlaždiči, slévači či svářeči. „Nelze to ale vždy paušalizovat. Vždy se to posoudí na tu konkrétní danou pozici,“ zdůraznil šéf resortu.
Zaměstnavatelé už teď musí lidi s rizikovou prací nahlásit hygienikům. Pracovníci se evidují v registru. Údaje o nich vede i firma, musí je mít za posledních deset let. „Nejsme schopni se podívat do historie 20, 25 či 30 let. Systém bude mít logicky postupný náběh,“ řekl Jurečka. V prvních letech by podle něj mohlo dřív do důchodu chodit několik tisíc osob.