Tato neustálá hra na nenávist nikam naštěstí nevede, reagovala europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS) na slova místopředsedy sociálních demokratů Lubomíra Zaorálka, který se kvůli reformě penzí pustil do vládní koalice i hnutí ANO. Zkritizoval zejména zvyšování věku odchodu do důchodu, na čemž se současný kabinet Petra Fialy (ODS) i nejsilnější opoziční strana shodují.
„Vřele vám doporučuji podívat se na video, které nám z Karibiku posílá Andrej Babiš. On tam plave v moři a přeje nám spokojené Velikonoce. Vzhledem k tomu totiž, jak se vyvíjí debata mezi vládní koalicí Petra Fialy a hnutím ANO Andreje Babiše, debata o důchodové reformě, tak to vypadá, že jediný Karibik, na který má šanci český důchodce, je takovýto český rybník,“ prohlásil Lubomír Zaorálek ve videu, na kterém stojí u rybníku.
„No, já se vůbec nedivím, že se takto sbližuje hnutí ANO a vládní koalice v této věci, protože oni nikdy, ani jedna z těchto stran, nebudou souhlasit s tím, že by zvýšili daně bankám, velkým korporacím, velkým firmám, že by přistoupili opravdu ke spravedlivé zásadní daňové reformě. A protože tohle nedokáží, ani jedna z nich, udělat, tak jim zbývá jenom zkracovat a posílat později občany do důchodu, snižovat náhradový poměr penzí a stále více důchodců posílat do chudoby,“ vzkázal Zaorálek.
Jeho slova nenechala chladnou europoslankyni Veroniku Vrecionovou, která je dvojkou na kandidátce koalice SPOLU pro volby do Evropského parlamentu. „Jestli si čeští důchodci můžou dovolit koupit rybník, nemají se tak špatně,“ reagovala v nadsázce. „A teď vážně. Tato neustálá hra na nenávist ze stran Luboše Zaorálka nikam naštěstí nevede. Je to dobře vidět na preferencích SOCDEM,“ doplnila politička na sociální síti.
Zástupci vládní koalice a opozičního hnutí ANO ve čtvrtek jednali o reformě penzí na Hradě. Podle prezidenta Petra Pavla je mezi nimi shoda na tom, že důchodový systém vyžaduje zásahy a že věk odchodu do penze se bude muset zvedat. Představy o nastavení opatření se ale liší. ANO navrhuje navíc zřízení druhého důchodového pilíře, v němž by si lidé na stáří spořili se státní garancí. Debata bude pokračovat 22. dubna. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) prohlásil, že do té doby vláda důchodovou novelu s úpravami penzí projednávat nebude.
Debata se podle Pavla povede o způsobu nastavení věkové hranice. Navyšování by mohlo být automatické, nebo by se věk stanovil vždy po určitém období. Politici ANO mluví i o případném zastropování. Podle nich je navrhovaný model, kdy se lidé v 50 letech dozvědí podle doby dožití nástup do penze, nepředvídatelný a nepřehledný. Dál se bude debatovat také o dřívějších penzích za práci v rizikových podmínkách. Ministerstvo práce má pro příští jednání dodat podklady.
Výdaje na důchody postupně rostou, tvoří teď asi třetinu celkových výdajů státu. Loni do starobních, invalidních a pozůstalostních penzí putovalo 685,3 miliardy korun. Proti předchozímu roku 2022 to bylo o 97,2 miliardy korun víc. Penzijní výdaje se tak meziročně zvedly téměř o 17 procent. Systém důchodového pojištění skončil loni v deficitu 72,8 miliardy korun. Podle propočtů by beze změn v nastavení schodek v polovině století činil kolem pěti procent HDP, v dnešních cenách tedy asi 350 miliard korun.