Uděláme maximum, aby se tohle neumětelství nedostalo za rok zpět ke kormidlu, vzkázal směrem k šéfovi opozičního hnutí ANO Andreji Babišovi místopředseda poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). Reagoval tak poté, co policie v souvislosti s dotační kauzou inovační linky na toastový chleba zajistila pět nemovitostí Pekárny Zelená louka v Herinku u Prahy, která patří firmě Penam z Babišovy skupiny Agrofert. Kauzu nenechal bez povšimnutí ani místopředseda TOP 09 Matěj Ondřej Havel.
„Řídit stát jako firmu. To v podání Andreje Babiše znamená čerpat dotace na ,inovativní‘ linku na toastový chléb a mít kvůli tomu oplétačky s policií. Jako koalice SPOLU uděláme maximum, aby se tohle neumětelství nedostalo za rok zpět ke kormidlu,“ napsal na sociální síti X lidovecký místopředseda poslanecké sněmovny Jan Bartošek.
„V Penamu je dnes mrzeníčko. No, je rok do voleb, tak bych to tipoval zase na nějakou tu kampaň proti nemajiteli. Teď ale nevím, jestli si ten slogan z krajských voleb neušil Andrej Babiš hlavně na sebe (Vrátíme vám, co vám Fialova vláda vzala. Slogan hnutí ANO z krajských voleb, pozn. red.). Jestli by si rád nevrátil, o co Agrofert za poslední tři roky přišel,“ okomentoval ironicky úterní policejní akci v Babišově pekárně také místopředseda TOP 09 a poslanec Matěj Ondřej Havel.
Policie zabavila majetek za 98 milionů
V dotační kauze inovační linky na toastový chleba zajistila policie pět nemovitostí Pekárny Zelená louka v obci Herink u Prahy v hodnotě 98,5 milionu korun. V úterý o tom informovala Česká televize. Pekárna spadá pod firmu Penam ze skupiny Agrofert šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Podle zjištění webu Neovlivní.cz čelí v kauze stíhání právě Penam, dále někdejší provozní ředitel Penamu Michal Miksche a bývalý šéf představenstva Pekárny Zelená louka Václav Šrámek.
Zajištěné nemovitosti o rozloze zhruba 20 tisíc metrů čtverečních stojí v obci Herink u Prahy. „Podle ustanovení trestního řádu se zajišťují jako náhradní hodnota nemovitosti, jejichž vlastníkem je Pekárna Zelená louka, a. s., v současné souhrnné hodnotě 98 480 800 korun,“ citovala Česká televize z usnesení Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Škodu za dotační podvod policie vyčíslila na 100 milionů Kč, což byla zároveň výše přiznané dotace.
Server Neovlivní.cz pak napsal, že Miksche je oznamovatel, který na podvod před čtyřmi lety upozornil nejdříve právě na tomto webu a poté totéž zopakoval na policii. Muž, jenž byl členem představenstva Zelené louky, tehdy řekl, že na lince nebylo nic inovačního. Ani jeden z manažerů už podle serveru pro Agrofert nepracuje, Šrámek je v důchodu.
Dotaci na linku získal Penam v roce 2018 od ministerstva průmyslu a obchodu. „Ministerstvo průmyslu a obchodu je v kontaktu s Policií České republiky. Vzhledem k tomu, že se jedná o právě probíhající kauzu, nemůže resort poskytnout bližší informace,“ sdělil v úterý vedoucí tiskového oddělení Marek Vošahlík. Ministerstvo se tak nevyjádřilo ani k tomu, zda přiznanou dotaci následně odebralo. Agrofert trvá na tom, že postupoval v souladu se zákonem a dotačními pravidly.
Obviněným hrozí 5 až 10 let za mřížemi
NCOZ v pátek oznámila, že zahájila se souhlasem dozorového evropského pověřeného žalobce Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) trestní stíhání jedné právnické osoby a dvou fyzických osob pro spáchání trestných činů „dotační podvod“ a „poškození finančních zájmů Evropské unie“.
Obviněné osoby měly během procesu žádosti o dotaci při realizaci projektu Inovační linky na výrobu toastového chleba na základě výzvy programu podpory „INOVACE – Inovační projekt“, vyhlášené v rámci implementace Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost 2014–2015 (OP PIK), podat nepravdivé údaje a zamlčet podstatné údaje, které podléhaly podmínkám dotačního řízení, poskytovateli dotace ministerstvu průmyslu a obchodu, se záměrem získat požadovanou dotaci ve prospěch žadatele, která byla v roce 2018 ze strany poskytovatele dotace skutečně poskytnuta v plné výši z rozpočtu České republiky.
Následně v důsledku auditu Evropské komise nebyla poskytnutá dotace refundována ze strany Evropské unie vůči České republice, neboť byl projekt označen jako nezpůsobilý ke svému proplacení, čímž měla vzniknout celková škoda ve výši 100 000 000 Kč České republice zastoupené ministerstvem průmyslu a obchodu.
„Součástí zahájení trestního stíhání je také zajištění náhradní hodnoty, výnosu z trestné činnosti, a to nemovitostí ve vlastnictví stíhané právnické osoby,“ informoval mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.
Věc dozoruje Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO), neboť jednáním obviněných osob mělo dojít mimo jiné i k ohrožení finančních prostředků z rozpočtů spravovaných Evropskou unií. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným fyzickým osobám, jejichž stíhání probíhá na svobodě, trest odnětí svobody od 5 do 10 let.