Lékaři na Jihlavsku podle informací Českého rozhlasu odmítli vyšetřit uprchlíky z Iráku. Česká lékařská komora odmítá, že by se jednalo o xenofobii nebo nějaké předsudky a tvrdí, že důvodem by mohl být příliš velký počet pacientů v regionu nebo také velká mediální pozornost, které by mohli být vystaveni.
Přesun Iráčanů do České republiky organizuje Nadační fond Generace 21, který ale jména konkrétních lékařů neuveřejnil, jelikož se jedná o dohodu mezi jednotlivými subjekty. Předseda lékařské komory na Jihlavsku Karel Dvorník se svých kolegů zastal. „Jsem stoprocentně přesvědčen o tom, že se nejedná o nějaké xenofobní důvody,“ uvedl. „ Navíc jsme všichni přísahali, takže věřím tomu, že kdyby opravdu šlo o nějaké ohrožení života, tak by každý z nás tu péči poskytl,“ doplnil. Dvorník se zároveň domnívá, že svoji roli mohla hrát i pozornost, která je s uprchlíky spojená. Na Jihlavsku prý navíc působí málo lékařů, a tak mají příliš mnoho pacientů.
[ctete]45755[/ctete]
Křesťanské uprchlíky z Iráku, kteří přiletěli do České republiky v lednu, nechtěl v Jihlavě vyšetřit žádný lékař, oslovených přitom bylo patnáct. „Říkali, že lékaři je odmítají, nevysvětlovali mi důvody, ale byli z toho samozřejmě velmi smutní,“ popsal pro Český rozhlas farář Jakub Holík. „Oslovil jsem několik přátel, které znám z kostela, kteří jsou věřící lidé a praktičtí lékaři a právě jeden z nich řekl, že rád pojede,“ dodal Holík. Uprchlíky nakonec vyšetřila lékařka z Třebíče.
Na Letišti Václava Havla v Praze přitom dnes odpoledne přistála druhá skupina křesťanských uprchlíků z Iráku. Jde o čtyři rodiny, které mají 17 členů. Mezi nimi je devět dětí. Do Česka by v příštích týdnech mělo přesídlit celkem 153 uprchlíků. Ani tyto další uprchlíky však nebudou vyšetřovat jihlavští doktoři, nýbrž doktorka ze sedmnáct kilometrů vzdálené Třeště.