Vystupování ministra životního prostředí Richarda Brabce kolem masivního úhynu ryb v Bečvě je, velmi mírně řečeno, pochybné. Podivné způsoby České inspekce životního prostředí (ČIŽP) tomu napovídají.
Richard Brabec býval ředitelem chemičky Lovochemie v Lovosicích, která spadá do holdingu Agrofertu, nyní pod svěřeneckými fondy premiéra Andreje Babiše. Je jedničkou hnutí ANO pro volby do poslanecké sněmovny v Jihočeském kraji. To mě udivuje, protože pan Brabec pochází z Kladna, působil v severních Čechách, ale k těm jižním nemá žádný vztah, nežije v nich a nikdy v nich nežil. Proč ho babišovci dali do jižních Čech, nechápu. To v Jihočeském kraji nemá hnutí ANO dostatek schopných osobností? Asi ano, nemá. Jihočeši jsou ovšem silní patrioti a nejsou rádi, když za ně vystupují lidé odjinud.
Pak je tu ovšem ještě další vážná kauza a tou je obrovská ekologická katastrofa v řece Bečvě, při které uhynulo na 40 tun ryb. Richard Brabec pracoval už před vstupem do hnutí ANO pro Andreje Babiše a chemička DEZA ve Valašském Meziříčí, která byla jednou z vážně podezřelých v této kauze, patří rovněž do holdingu Agrofert. Jenomže ještě během vyšetřování ministr Brabec tvrdí, že DEZA je mimo podezření, a nepřímo označil jako viníka společnost Energoaqua z areálu bývalé Tesly Rožnov pod Radhoštěm. To samo o sobě je velmi skandální, pan Brabec je v jasném střetu zájmů a o jeho objektivitě lze právem pochybovat.
Rožnovskou firmu a jejího jednatele Oldřicha Havelku také policie z tohoto činu obvinila. Nutno však říci, že toto obvinění stojí na vodě. Vyšetřovatelé nemají proti firmě Energoaqua jediný přímý ani nepřímý důkaz. Policie se opírá pouze o pochybné závěry soudního znalce Jiřího Klicpery. Tomuto nařčení ovšem nevěří ani místní rybáři. Především je s podivem, proč otrava ryb nenastala už u výpusti z areálu bývalé Tesly, ale až zhruba tři a půl kilometru po proudu řeky. V tomto úseku ryby přežily. Jak je to možné, když z výpusti měla vytéct otravná látka? Je přece divné, že by začala účinkovat až tak daleko.
Podivné závěry znalce Klicpery se podle pořadu Reportéři ČT rozhodli vyvrátit biogeochemik Jakub Hruška a místní rybáři. Do Bečvy nasypali dvacet kilogramů soli, která se svými vlastnostmi více blíží kyanidu než barvivo, se kterým experimentoval Klicpera. Jakub Hruška uvedl, že výsledky jeho pokusu přesvědčivě dokázaly, že rožnovská firma Energoaqua nemůže být viníkem tragédie.
Ovšem to se nelíbilo ČIŽP, která s aktéry solného experimentu zahájila řízení. To je také zvláštní, protože k žádnému poškození životního prostředí nedošlo. Nabízí se tedy otázka, zda tento přístup nemá sloužit k zastrašení těch, kteří chtějí hledat skutečného viníka otravy Bečvy a nevěří ve vinu toho, jenž byl předhozen davu.