
Sesazený jihokorejský prezident Jun Sok-jol FOTO: Wikimedia Commons
FOTO: Wikimedia Commons


Jihokorejští prokurátoři obvinili sesazeného prezidenta Jun Sok-jola ze vzpoury kvůli tomu, že na začátku loňského prosince vyhlásil v zemi stanné právo. V neděli o tom informovaly agentury Jonhap a Reuters. Prokuraturu k tomuto kroku před několika dny vyzvali vyšetřovatelé.
Prezident Jun Sok-jol vyhlásil 3. prosince loňského roku stanné právo a zároveň vyslal k parlamentu vojáky, aby zákonodárcům zabránili v jeho zablokování. Sesazený jihokorejský prezident tehdy obvinil opoziční Demokratickou stranu ovládající parlament ze sympatií k Severní Koreji a z protistátní činnosti.
Několik hodin po ohlášení stanného práva se proti prezidentovu rozhodnutí postavil parlament a výjimečný režim nakonec zrušila vláda. Vyhlášení stanného práva trvalo pouhých šest hodin.
Opozicí ovládaný parlament Juna 14. prosince zbavil prezidentských pravomocí a chce ho odvolat, což je krok, se kterým musí do 180 dní vyslovit souhlas ústavní soud. Pokud tak učiní, musí se do 60 dnů konat nové volby. Úřadující hlavou státu je v současnosti ministr financí Čche Sang-mok, který zastává také funkci premiéra.
Úřad pro vyšetřování korupce v řadách vedoucích představitelů (CIO) prezidenta zatkl 15. ledna v jeho rezidenci a 19. ledna ho vzal do samovazby. Soud před několika dny zamítl žádost úřadů o prodloužení politikovy vazby.
Vyšetřovatelé se Juna kvůli vyhlášení stanného práva zatím neúspěšně snaží vyslechnout, prezident odmítá spolupracovat a využívá svého práva mlčet. Už dvakrát se ale dostavil k ústavnímu soudu, který rozhoduje o jeho setrvání ve funkci.
Prezident před svým zatčením opakovaně prohlašoval, že bude až do konce bojovat proti snahám o své sesazení. Vyhlášení stanného práva považuje za legitimní krok proti opozici, jejíž činnost popsal jako protistátní.