Jill Bidenová bude nyní opět často v Bílém domě. Poprvé tam bývala jako manželka viceprezidenta, svého manžela. Tehdy to ovšem nebyl její přechodný domov. Nyní by se tam měla objevit v roli první dámy, tedy jedné z nejsledovanějších žen v Spojených státech.
Jill Jacobsová má jiný životní příběh. Není původní profesí modelka, ale učitelka, a není cizinka, nýbrž rodilá Američanka. Narodila se v červnu 1951 v americkém státě New Jersey. Byla nejstarší z pěti sester a vyrůstala na filadelfském předměstí Willow Grove. Její rodiče se označovali za „agnostické realisty“ a nechodili do kostela, ale ona se svou babičkou často navštěvovala nedělní bohoslužby v presbyteriánském kostele. Tam byla také ve svých 16 letech konfirmována, což bývá obřad, kdy již pokřtěný, často dospívající, znovu potvrzuje svou víru. V této době už chtěla být samostatná a začala pracovat, nejdříve jako číšnice.
To byla ale vedlejší činnost, protože se věnovala studiu. Během něj se také provdala za bývalého vysokoškolského fotbalistu Billa Stevensona, s nímž se později rozvedla.
Joe Biden přišel o svou první ženu a roční dceru při autonehodě v roce 1972, kdy jeho manželka s dětmi vyrazili na vánoční nákupy. Bylo to krátce poté, co slavil svůj první velký politický úspěch a byl zvolen do senátu. Bidenovi synové Beau a Hunter nehodu přežili s četnými zlomeninami. Biden tehdy zvažoval, že svou politickou dráhu přeruší, ale okolí ho přesvědčilo, aby pokračoval.
Jill se s Joem seznámila o tři roky později, prý prostřednictvím jeho bratra. Biden už byl senátorem a ona byla ještě vysokoškolskou studentkou. Existují přinejmenším dvě verze o tom, jak se ti dva seznámili. Jednu má bývalý manžel Bill Stevenson, který dnes říká, že jeho manželka začala vztah s Bidenem ještě v době, kdy byli spolu, a ne až během rozvodu, a že mu ji Joe prostě přebral. A že se seznámili díky němu, protože oba pracovali pro Bidenovu kampaň. Přes tu hořkost nicméně soudí, že Jill bude dobrou první dámou.
Své vlastní líčení má Jill: „Chodila jsem s klukama v džínách, sandálech a tričkách. On přišel ke dveřím a měl sportovní kabát a mokasíny, a já si pomyslela: ‚Bože, tohle nikdy nebude fungovat, ani za milion let.‘ Byl o devět let starší než já! Ale šli jsme se podívat do kina ve Filadelfii na A Man and a Woman a opravdu jsme si padli do oka,“ řekla pro časopis Vogue o jejich prvním rande.
O ruku ji prý požádal pětkrát, než na to kývla. „Nemohla jsem dopustit, aby Joeovy děti ztratily další matku, takže jsem si musela být stoprocentně jistá,“ vysvětlovala svou opatrnost.
Vzali se v New Yorku v roce 1977 a v roce 1981 se jim narodila dcera Ashley. Profesí je učitelka. Kromě bakalářského titulu má ještě dva magisterské diplomy a v roce 2007 získala doktorát ze vzdělávání na Delawarské univerzitě.
Jako učitelka Jill Bidenová působila na obecní škole, veřejné střední škole a v psychiatrické léčebně pro dospívající. V učitelské dráze pokračovala i poté, co byl její manžel v době prezidentství Baracka Obamy viceprezidentem. Byla profesorkou angličtiny na Northern Virginia Community College.
„Učení není tím, co dělám. Je tím, čím jsem,“ napsala letos v srpnu na twitter.
V době Bidenova viceprezidentství se jako druhá dáma věnovala podpoře komunitních vysokých škol, pomoci rodinám vojáků a zvyšování povědomí o prevenci rakoviny prsu.
S první dámou Michelle Obamovou také zahájila iniciativu Joining Forces, která zahrnovala pomoc vojenským veteránům a jejich rodinám, přístup ke vzdělávacím programům a pracovním příležitostem.
V roce 2012 vydala knížku pro děti založenou na zkušenostech své vnučky s pobytem v rodině vojáka.
V květnu 2015 zemřel její nevlastní syn Beau Biden na rakovinu mozku. Později ztrátu popsala jako „naprostý otřes“. „Můj život se v mžiku změnil. Po celou dobu jeho nemoci jsem skutečně věřila, že bude žít, až do chvíle, kdy zavřel oči, a nikdy jsem se nevzdávala naděje.“ Řekla, že po jeho smrti ztratila víru a přestala se čtyři roky modlit a chodit do kostela, ale později začala víru znovu nacházet, když se během kampaně setkávala s lidmi.
Během prezidentské kampaně v roce 2020 vystupovala jako výrazná opora manžela, objevovala se po jeho boku, pořádala akce a sbírky. Má se za to, že byla vždycky přesvědčená, že její muž má na to, aby byl americkým prezidentem, a sama pro to udělala maximum. Tohoto bezprostředního cíle tedy dvojice právě dosáhla. Teď bude ještě třeba sehrát roli první dámy v době, kdy je Amerika rozdělená tak, jako už dlouho nebyla.