Jindřich Šídlo je známým politickým komentátorem, který svůj pracovní život spojil například s Hospodářskými novinami, Respektem nebo Mladou frontou DNES. Dnes je pilířem politického zpravodajství na Seznam.cz. V rozhovoru Na barovce hovořil o tom, jak se těší na volby, jestli mu volají politici nebo jsou-li nahrávky s Andrejem Babišem důkazem o jeho ovlivňování médií.
Šídlo svou novinářskou práci, jako jeden z mála, dokáže skvěle přenést na sociální sítě. V roce 2013 se proto stal Osobností českého Twitteru. „Myslím si, že ovládání sociálních sítí je pro novináře důležité. Ale zároveň my, co na těch sítích řádíme, máme tendenci je přeceňovat,“ přiznává novinář. „Na sítích je dobré být, i když znám spoustu novinářů, kteří tam nejsou a nechybí jim to,“ dodává.
Se sociálními sítěmi má však i nepříjemnou zkušenost, kdy se o jeho rodině začala hrubě vyjadřovat manželka bývalého velvyslance ve Švýcarsku. „Paní Borůvková se snažila na Twitteru šikanovat mou ženu ve chvíli, kdy byla v osmém měsíci těhotenství, a to mě tedy moc nebavilo a rozčílil jsem se. Požádal jsem ministerstvo zahraničí, jehož to byla zaměstnankyně, ať něco dělá,“ vzpomíná Šídlo. „Po odchodu z ministerstva mě ještě několikrát obtěžovala a snažila se na nás nějak útočit, tak už jsem to jenom všechno vzal a poslal to jejímu manželovi a v kopii na ministerstvo, aby věděli, co se jim na švýcarské ambasádě za peníze daňových poplatníků děje,“ říká o nepříjemné zkušenosti, na kterou by nejraději zapomněl.
Na Šídlovy komentáře však často reagují i politici, o kterých píše. „Politici nám všem volají. Komu nevolal kdysi Miroslav Kalousek před sedmou, ten neexistoval. Ale to patří k té hře, kterou všichni hrajeme,“ přiznává člen týmu Seznam.cz. „Já nepovažuji to, že politici volají novinářům za nic nepatřičného, pokud jim však ta média nepatří. My jim také voláme, kdy chceme. Rozhodně se ale necítím pod tlakem politiků. Nikdy se mi nestalo, aby mi někdo zavolal, abych něco nepsal, nebo psal jinak,“ vysvětluje Šídlo.
Vliv politiků na média však občas překročí všechny meze, což dokázaly nahrávky, na kterých Andrej Babiš úkoluje svého novináře z MF DNES, jak a kdy má publikovat články. „Nahrávky nejsou důkazem toho, jak Babiš vede svá média. Nikdo si přece nemyslel, že noviny kupuje proto, aby z nich udělal New York Times. Ano, dozvěděli jsme se něco, co jsme tušili, ale zároveň si myslím, že pokud Andrej Babiš zasahuje do svých médií, tak to dělá jinak, než že to řekne nějakému Přibilovi,“ vyslovuje svůj názor na věc komentátor.
Napravit to však podle Šídla nejde. „Nic se s tím dělat nedá. Čtenář to ví. Jeho noviny vycházejí každý den, obrazně řečeno, s jeho fotkou na titulní straně a čtenář se podle toho může orientovat. My novináři se můžeme podle toho orientovat, jestli tam budeme pracovat nebo nebudeme. Vím, že v těch novinách pracují lidé, kteří mají svou integritu a snaží se dělat svou práci, což není snadné, když vás třeba Andrej Babiš přepadne na pracovišti. Podle zákona, který vznikl, už ta média nevlastní, ale co si mysleli ti, kteří pro ten zákon hlasovali? Že je prodá na burze nebo to někomu předá? Samozřejmě, že ne,“ má jasno Šídlo.
Je přípustné, aby státní zastupitelství zakazovalo publikaci článků?
Je vládní krize pro novináře darem z nebes?
Kdo vyhraje volby?
Jak zasáhne prezident Zeman do parlamentních voleb?
Odpovědi na tyto otázky najdete ve videorozhovoru s Jindřichem Šídlem.