Signatář Charty 77 a ředitel knihovny samizdatové literatury Libri prohibiti Jiří Gruntorád drží protestní hladovku za odstoupení ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Důvodem je podle něj trvající nespravedlnost ohledně výše důchodů odpůrců komunistického režimu. Přesné důvody vysvětluje v otevřeném dopise, který při zahájení hladovky rozeslal. Na iniciativu již zareagovali vládní Starostové a nezávislí, Jurečka prý nechá situaci prověřit.
Gruntorád dopis adresuje zejména signatářům Charty 77. „Jde o dlouho se vlekoucí problém nepodařeného zákona č. 252/2011 Sb., který přijal ‚Parlament České republiky, jsa veden vůlí vyjádřit úctu a vděčnost ženám a mužům, kteří v období komunistické totalitní moci s nasazením vlastních životů, osobní svobody i majetku aktivně bránili hodnoty svobody a demokracie‘,“ uvádí.
Gruntorád vysvětluje, že účastníkům odboje a odporu proti komunismu zákon „sice přiznává nárok na průměrný důchod, ale nikoli všem, ačkoli zákonodárci patrně tento úmysl měli, protože jinak by toto ustanovení postrádalo smysl“.
„Loni v srpnu jsem napsal (spolu s Danou Němcovou a devíti členy Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných) dopis premiérovi (příloha č. 4), kde jsme ho žádali, aby se zasadil o řešení problému. Cituji z něj: ‚Pokládáme za nedůstojné, aby lidé – mimochodem významní představitelé české kultury, kteří se nikdy nepodvolili komunistické propagandě – které český stát poctil vyznamenáním za jejich odpor komunistickému režimu, byli nyní trestáni znovu, protože nesplňují nároky na alespoň průměrný důchod. Není přece jejich vina, že před svým nuceným odjezdem do exilu nemohli být zaměstnáni podle své reálné kvalifikace a i z podřadných zaměstnání, která mohli vykonávat, byli vyhazováni, ani to, že nuceně strávili dlouhé roky v exilu,’“ stojí v Gruntorádově textu.
Jakub Kajzler, hlavní poradce předsedy vlády, Gruntorádovi, Němcové a dalším napsal, že „řešením je požádat o zmírnění tvrdosti zákona. Dopis je sice věcný, ale vyjádření úcty si představuji jinak. Žádost podal (z pěti lidí, o kterých jsme věděli) jediný Karel Charlie Soukup a ministr práce a sociálních věcí Jurečka odpověděl na žádost ‚o zmírnění tvrdosti zákona‘ našeho spolusignatáře a bojovníka proti komunistickému režimu šokujícím způsobem,“ tvrdí Gruntorád.
Chartista se dle svých slov obrátil na místopředsedu vlády Víta Rakušana. „Když mi Vít Rakušan vzkázal, že usnesení vlády č. 23 je platné a že se věcí bude zabývat, prodloužil jsem lhůtu k řešení do 14. listopadu. Ani to nevedlo k výsledku, takže nyní plním, co jsem slíbil. Nyní již nejde o starobní důchod Karla Soukupa, ale o morální integritu celé vlády. Myslím, že požadavek na odstoupení Mariana Jurečky z funkce ministra je přiměřený situaci, a pokud je schopen reflektovat své počínání, vyhoví mi. Proto dnes v 17:00 hodin (dopis datován 17. listopadu, pozn. red.) zahajuji hladovku za jeho odstoupení a doufám, že to v dohledné době udělá,“ uzavírá Gruntorád.
Po zveřejnění dopisu a zahájení hladovky se ozval klub Starostů a nezávislých. „Stav považují Starostové a nezávislí za nedůstojný a neudržitelný. Budeme proto prostřednictvím našich ministrů znovu apelovat na ministra práce a sociálních věcí, aby v rámci nyní platných zákonů urychleně našel řešení problematické situace někdejších disidentů. Paralelně navrhneme řešení, které odpůrcům komunistického režimu pomůže systémově,“ rozeslala novinářům mluvčí STAN Sára Beránková.
Tiskové oddělení ministerstva v sobotu oznámilo, že Jurečka nařídil nové prověření případu Karla Soukupa. Sociální správa se jím má začít zabývat hned v pondělí. Podle tiskového oddělení rozhodnutí o dosavadní výši dílčího českého důchodu vycházelo z toho, že Soukup podstatnou část života strávil mimo ČR a měl by mít zahraniční důchod.
Jurečka novinářům v květnu řekl, že ministerstvo řešení problému nízkých důchodů disidentů a disidentek připravuje. Šéf ministerského odboru sociálního pojištění Tomáš Machanec tehdy uvedl, že by se na něm měl podílet Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Disidentům a disidentkám by mohl vydávat osvědčení. O úpravě disidentské penze by při zmírnění tvrdosti zákona rozhodovala sociální správa. Dostala by návod postupu.
„Situaci týkající se pana Soukupa a dalších signatářů Charty 77 nechávám znovu prověřit. Konkrétně Karel Soukup, na jehož případ Jiří Gruntorád upozorňuje, má přiznán nárok na důchod ze zahraničí, kde dlouhou dobu pracoval. Chci zjistit, proč mu nechodí,“ napsal ještě večer na síti X Jurečka.
Česká správa sociálního zabezpečení rozhoduje o odstranění tvrdosti zákona z pověření ministra práce už teď třeba u žadatelů, kteří se dlouhodobě starali o bezmocné blízké či byli nemocní. Přehodnocuje dobu odvodů, zohledňuje odklad placení pojistného či přepočítává důchod.