„Pozdní výběr distributora, pozdní oslovování praktiků, pozdní vytváření systému očkování včetně zásobení stříkačkami a dalším materiálem – všechno, jak je jejich dobrým zvykem, začali řešit až na poslední chvíli,“ vysvětluje v rozhovoru pro deník FORUM 24 průtahy při očkování radní Jihomoravského kraje Jiří Hlavenka. Ve svém kraji má na starosti software pro logistiku očkování a související procesy, který volně poskytuje i kolegům z dalších krajů.
Snažíte se zrychlit očkování, jsou už dostupné informace o množství, druzích a umístění vakcín ve skladech?
S jistotou vím, že Pfizer ve skladech neleží, viděl jsem protokoly a vím, jak to cykluje. Je tam dobře nastavený rytmus mezi centrálními špitály a centrálnímu úložišti. Vozí to přímo Pfizer, takže to jde mimo stát. Ty dodávky jsou celkem stabilní, takže i předvídatelné. Do třetího dne se to pak vyočkuje. Ve skladech leží jen minimální množství pro udržení logistického řetězce. Nízké desítky tisíc pak jsou určitou zákonnou rezervou, které tam držet musíme kvůli pandemickému plánu.
Čím to je, že zrovna u Pfizeru to jde tak jednoduše?
Dva důvody. Jednak je Pfizer v podstatě „zajetý“, a když sem původně dorazil, také kolem něj byly zmatky – vzpomeňme na ty akce „očkujte každého, kdo půjde kolem“, kdy vakcínu dostali příbuzní zaměstnanců výzkumných ústavů apod. Dnes už ovšem jakmile Pfizer dorazí, hasiči sednou a rozvezou jej. Příjemci jsou nachystaní i na větší počty, než aktuálně dostáváme, je ale otázka, jestli nebude úzké hrdlo někde v očkovacích místech, až této vakcíny začne chodit pětkrát tolik, co nyní. A v různých krajských nebo městských špitálech se toho obávám.
Proč?
Nemohou se tam moc hromadit lidé, nemocnice je zároveň v normálním chodu, tak není jisté, že to všichni hladce zvládnou. U distribuce se ale ničeho takového nebojím, tam už je to rutina, jako když se rozváží maso od řezníka.
Jak nakládáme s ostatními vakcínami, které do Česka přicházejí?
Moderna jde hlavně na potřeby mobilních očkovacích týmů, které jezdí za imobilními lidmi. Je sice potřeba ji udržovat v mrazu, ale v žádném extrémním. Jde o pomalu postupující očkování spojené s výjezdy třeba jen za jediným člověkem.
Skladové problémy jsou u Astry Zeneky. Jednak to nevozí výrobce, ale stát soutěžil jakéhosi distributora. Neskutečné diletantství vlády spočívalo v tom, že o výběrovém řízení na distributora začali přemýšlet až v okamžiku, kdy už vakcíny byly na cestě. Věděli, že Astra Zeneca vakcíny nerozváží, takže nějakou logistickou firmu měli mít vybranou od prosince. Oni namísto toho týden nebo 10 dní vybírali firmu, zatímco vakcíny už ležely ve skladech. To je za mě zločinné diletantství – přesně v duchu, jak vláda předvádí na mnoha úrovních.
Další důvod je ten, že Astra Zenaca je určená primárně pro praktické lékaře, což je správně, ale systém očkování u praktiků nebyl budovaný v předstihu. Takže až když vakcína dorazila, začal stát tvořit nějaký systém. Praktici přitom mohou očkovat jen pacienty z vlastní kartotéky a případné zájemce mimo ni odmítají. Je také velký počet ordinací, které na rozdíl od očkovacích center mají i běžné pacienty.
Pozdní výběr distributora, pozdní oslovování praktiků, pozdní vytváření systému očkování včetně zásobení stříkačkami a dalším materiálem – všechno to, jak je jejich dobrým zvykem, začali řešit na poslední chvíli.
A to tento týden EMA doporučí k registraci ještě čtvrtou vakcínu, Johnson & Johnson…
Ta se aplikuje jen v jediné dávce. I v jejím případě měl stát začít jednat už před měsícem, protože k ní měl veškeré potřebné informace a bylo jasné, že je otázkou týdnů, kdy získá licenci – tu už nemohli nezískat.
Stát věděl, že EU nakoupí 200 milionů dávek, a měl tedy chystat proceduru na J&J – což samozřejmě neudělal a bude to teď zas řešit ad hoc.
Asi nebyl čas, protože, jak víte, byli zjevně zaneprázdněni jednáními o Sputniku.
Jasně, jde o bonmot, ale fakticky je to bohužel tak, že ten systém na ministerstvu zdravotnictví je rozvrácený, kdy oni vědí, že stejně nakonec řekne Babiš, jak to bude, takže oni už se ani nesnaží do těch věcí zasahovat. Musí být po Babišovu. Oni sice mohou s něčím přijít, ale on pak řekne: „Ne, to bude jinak.“ A pokud se potvrdí podezření některých hejtmanů, že Babiš rozhoduje dokonce o tom, kdo dostane kolik plat vakcíny, tak je to kriminální čin. To má být přeci dané jasnými pravidly, která vycházejí z tvrdých čísel o počtu obyvatel, pandemické situaci a kapacitě očkovacích týmů a center. Na základě toho je třeba vakcíny předvídatelně rozdělit mezi kraje. On to ale podle všeho používá jako prostředek politického nátlaku. Pokud se potvrdí, co jsem slyšel od hejtmanů, tak už de facto obětuje životy v rámci svého PR.
Od koho jste to slyšel?
Neslyšel jsem to na vlastní uši, ale někteří z účastníků Babišových online callů s vedením krajů mi řekli, že jim Babiš vyhrožoval ve stylu „když neuděláte to a to, nedám vám vakcínu“. Když se začalo očkovat u nás v kraji, seděl jsem v očkovacím týmu, řekli mi, že si radši dají část vakcíny do trezoru, protože nevědí, jestli jim vláda dá vakcínu na druhou dávku. Reagoval jsem v tom smyslu, že něco takového by si vláda nedovolila. Pak ovšem byl další call, kdy se s hejtmany hádal a my na jižní Moravě jsme se mu trochu stavěli. Poté mi volali s tím že dostali o několik plat vakcíny méně, než měli dostat. Nikdo vám neřekne, proč, ale chybí vakcína v řetězci do druhé dávky. Podobné kolísající dodávky pak způsobují pěkný blázinec. Do těch počtů vidím a vím, že jiné kraje dostaly víc. Řekl bych, že právě tohle jsou jeho metody, že ani neuvažuje, že tím připravuje lidi o život. Takže zatímco ostatní dělají politiku, on rozděluje a panuje, odměňuje a trestá.
Pokud by se stalo, že by nějakému lékaři vypnula lednice nebo by zjistil, že zapomněl 10 ampulí mimo ni, je šance, že to přizná a tyto vakcíny vyhodí?
Ve špitálech je režim, tam by se to stávat nemělo. U praktiků se to asi stát může, nicméně Astra Zeneca vydrží. Když vypne lednička, bude možná mít o něco sníženou účinnost. Praktici by také měli dostávat jen velmi malá množství, spíše jen desítky vakcín, které za dva dny vyočkují. Co přijde, je třeba okamžitě vyočkovat – nemůžeme si dovolit nechat v zásobě jen tak půl milionu dávek.
Jak dalece je Česko připravené na vyšší dodávky vakcín?
Jsou na to připravená očkovací centra, ale nejsem si jistý, jestli ve všech krajích. Tam, kde to nechali na těch malých špitálech, tak tam mohou nastat problémy, lidé se tam budou těsnat v malých prostorech. Rezervační systém by to zvládnout měl, i když ani u něj není jisté, jestli nezkolabuje. Víme přeci, jak to u nás s informačními systémy chodí. Praktici se to časem naučí. V dubnu bych odhadoval, že budeme schopni vyočkovat zhruba dva miliony dávek.