Bylo to asi takhle: V příšeří úřadu se málem přerazil o kbelík, který tady asi nechala uklízečka. Chvíli to vypadalo, že pád je nezadržitelný, ale na poslední chvíli se rozpomněl na taneční kursy a dětský folklorní soubor a pád vybral kombinací několika kroků a záklonu z tanga a práce rukou, která téměř kopírovala činnost těchto končetin, předepsanou při provozování odzemku.

Opřel se o stěnu, přikrášlenou světle béžovým latexem a otřel si kapesníkem orosené čelo. Do suterénních prostor úřadu se vydával nerad, ale teď se vyloženě vyděsil. Z převrženého kbelíku něco lezlo. Po erárním linoleu, které nazelenale signalizovalo, že se po něm chodit vlastně nemá, se začalo plazit něco, co v šeru nejvíce připomínalo králíka, směřujícího na maškarní ples v převleku za slimáka.

Sebral zbytky odvahy a sehnul se k tomu. Nebyl to králík, ani věc z hlubin, byl to jen mokrý hadr. Narovnal se a pokračoval chodbou směrem, kde tušil skladiště plynových masek. Když došel ke dveřím a vzal za bakelitovou kliku, zůstala mu v ruce. Vztekle s ní mrštil zpátky do chodby a trefil kbelík.

Vyndal ze saka hliníkovou lžíci, kterou si nějak omylem dal při snídani v jídelně úřadu do náprsní kapsy a jejím držadlem zkusil otevřít dveře. Kupodivu se to podařilo na první pokus. Pohybem, který už měl nacvičený skoro tak dobře, jako chování při požárním poplachu, rozsvítil světlo a tři zářivky, v jejichž krytech byly kromě kýžených trubic i hřbitovy hmyzu, neochotně počaly krájet tmu.

Několik plynových masek se na něj ve hře světla a stínu nehezky zašklebilo, ale vytrval. Ulička mezi bednami s jodovými tabletami, obvazovým materiálem a tajnými spisy byla tak úzká, že musel jít bokem. Na konci se rozšiřovala a poslední bedna se na něj vyloženě smála. Otevřel ji a začal se smát taky.

Osm miliard a 600 milionů se culilo ve světle zářivek jak ministryně financí. Pan premiér měl zase šťastný den.

Jiří Padevět (* 20. července 1966 Praha) je český spisovatel, knihkupec a nakladatel. V roce 2014 získal cenu Magnesia Litera za knihu Průvodce protektorátní Prahou. Tento příspěvek původně zveřejnil jako reakci na status Andreje Babiše na Babišově Facebooku.

Revue Forum Banner