Porovnáme-li vztahy se Spojenými státy s obdobím před zhruba deseti lety, tak jsou rozhodně lepší, protože v čele země už nestojí politik, kterého Washington nebral vážně, říká politolog Jiří Pehe. V rozhovoru pro Týdeník FORUM dodává, že exprezident Miloš Zeman představoval pro Donalda Trumpa trochu směšnou politickou figurku, a ani proto nedostal pozvánku do Bílého domu. Nový prezident Petr Pavel ji podle Peheho dostane.
Čtyři roky Trumpovy vlády vztahy mezi Spojenými státy a Evropou otřásly. Tak popisují vládu bývalého prezidenta USA někteří experti. Sledujeme v posledním roce a půl návrat Spojených států do Evropy?
Určitě ano, byla to jedna z Bidenových priorit. Spojené státy mají ale i další geopolitické zájmy, zejména ve východním Pacifiku a v celém okolí Číny. Evropa už pro ně nikdy nebude prioritou, jakou byla třeba během studené války. Je tady ale zřetelný posun k intenzivnějším vztahům, k oživení spolupráce v rámci NATO a tak dále.
Jak se změnily vztahy mezi USA a Českou republikou?
Jsou bezpochyby nejlepší za několik posledních let. Neřekl bych, že lze snadno překonat laťku, kterou nastavil Václav Havel, kdy mělo Československo a později Česko ve Washingtonu privilegované postavení, mimo jiné i zásluhou Madeleine Albrightové. To se asi těžko někdy vrátí. Nicméně porovnáme-li současnou situaci s obdobím před zhruba deseti lety, tak jsou vzájemné vztahy obou zemí určitě lepší, protože u moci je vláda, která je silně pro spolupráci v rámci bezpečnostních struktur.
Česká republika plánuje rukou ministryně obrany Černochové (ODS) podepsat smlouvu o obranné spolupráci se Spojenými státy. SPD ale její schválení v parlamentu nepodpoří, hnutí ANO stále lavíruje. Jak moc je důležité, aby pro přijetí smlouvy hlasovali politici napříč politickým spektrem?
Bylo by určitě dobré, kdyby to byla větší většina než jen vládní. Postojům SPD, která v podstatě hraje proruskou kartu, se nelze divit – má téměř v popisu práce, aby byla proti této smlouvě. Hnutí ANO je trochu komplikovanější případ. Zjevně se snaží využít tuto záležitost k získání vnitropolitických bodů. Je ale dobré si uvědomit, že česká veřejnost, jakkoli je vnitropoliticky rozdělená, poměrně silně podporuje bezpečnostní spolupráci…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.