ROZHOVOR / Europoslanec a pražský radní Jiří Pospíšil se v hlavním městě zabývá zejména kulturou. V rozhovoru pro deník FORUM 24 ale nemluvil jen o pražských otázkách, ale také o těch celostátních: o konsolidačním balíčku, manželství pro všechny nebo o tom, jakou cestu pro koalici SPOLU v evropských volbách příští rok vidí on sám jako nejlepší.
Koalice na pražském magistrátu vznikala dlouho a složitě. Jak byste nyní zhodnotil její fungování?
Musím upřímně říci, že funguje lépe, než jsem čekal, a i když na určité věci máme odlišné názory, tak se nám podařilo připravit programové prohlášení a najít shodu nad tím, co má tato koalice během čtyř let v Praze udělat. Mnoho věcí už také plníme, například jsme odstartovali rekonstrukci Divadla na Vinohradech.
V jaké je fázi?
Projekt nyní startuje, Rada hlavního města schválila tisk, který stanovil tzv. jízdní řád. Na podzim pak schválíme rozpočet a vysoutěžíme dodavatele. Rekonstrukce a modernizace divadla budou stát zhruba 2,7 miliardy. Ano, jsou to velké peníze, ale vnímám to jako investici do naší kultury. A tato instituce si to zaslouží, od svého otevření v roce 1907 se na ni téměř nesáhlo a technické zázemí divadla je ještě z doby Františka Křižíka. Věřím, že v roce 2027 oslavíme 120. výročí divadla v rekonstruovaných prostorech. Moc bych si to přál.
Jako radní pro kulturu řešíte celou řadu věcí, například umístění Slovanské epopeje. Kdy bude mít své místo?
Ukončení soudního sporu kolem Slovanské epopeje považuji za svůj největší úkol. Chci, aby vlastnictví Slovanské epopeje zůstalo Praze, po dlouhých a komplikovaných jednáních se blížíme k úspěšnému konci. Pokud to dopadne, tak bude Slovanská epopej ještě nějakou dobu umístěna v Moravském Krumlově a po dokončení paláce Savarin se do něj přestěhuje na více než 20 let. Tam zamíří i s dalšími díly Alfonse Muchy, mohlo by tak vzniknout MUCHA centrum – nové kulturní centrum Prahy, které by přilákalo návštěvníky z celého světa.
V roce 2019 vzniklo Muzeum paměti XX. století, na veřejnosti o něm ale příliš slyšet není. Jak jeho činnost hodnotíte? Co by se mělo změnit?
Činnost se postupně rozbíhá. Muzeum vzniklo teprve před krátkou dobou, ale i tak už připravuje celou řadu projektů, mezi které patří třeba výstava Evropský GULAG, čtvrtý ročník filmového festivalu Nezlomní a obětovaní. Především se ale těším na plánovanou výstavu „Oči státní bezpečnosti“, která je o sledovacím útvaru Státní bezpečnosti a jeho pozorovatelnách. Začínáme rekonstrukci Domu pážat na Hradčanech, kde bude muzeum sídlit, a měla by tam být umístěna trvalá expozice, která bude připomínat hrůzy komunistické a nacistické totality. Pořád si myslím, že takové muzeum potřebujeme. Mohlo by nám pomoci vyrovnat se s naší komunistickou minulostí.
Na celostátní úrovni je v létě hlavním tématem konsolidační balíček. Je něco, co byste vy osobně určitě udělal jinak? Kde byste třeba škrtal více, nebo naopak méně?
Určitě se v balíčku dají najít věci, se kterými bych nesouhlasil. Pro mě je ale klíčové, že se pět politických stran bylo ochotno a schopno domluvit na opatřeních, která mají vést ke konsolidaci našich veřejných financí. Je jasné, že těmto krokům nebudou všichni občané tleskat. Ale tyto kroky, a jsem o tom hluboce přesvědčen, jsou nezbytné. Opozice pouze kritizuje a sama nic konkrétního na stůl nepřinesla. Nehodlám tak kritizovat dílčí opatření a jsem rád, že je zde návrh, který by mohl vyvést státní rozpočet z červených čísel. Ostatně, rozvrácené veřejné finance považuji za největší problém naší země.
Veřejnost hodně sledovala i spory kolem manželství pro všechny. Pořád není ani zdaleka jisté, zda zákon projde. Jak se na to díváte vy?
Já osobně tento návrh zákona podporuji. Myslím si, že na počátku 21. století by mělo být manželství pro všechny samozřejmostí. Podíváte-li se do ostatních evropských zemí, většina z nich něco takového či podobného již zavedla. Doufám, že nebudeme svědky trapného přešlapování na místě a opravdu tentokrát návrh zákona parlamentem projde a nebude opět zameten pod koberec.
Ministerstvo spravedlnosti připravilo změny v trestním zákoníku, jde hlavně o redefinici znásilnění. Jak to hodnotíte?
K návrhu mám jisté výhrady. V ideálním případě by to mělo vypadat tak, že trest odnětí svobody by byl u trestného činu znásilnění vnímán jako základní trest, který by popřípadě mohl být doplněn i trestem peněžitým. Sexuální násilí a všechny jeho možné formy je třeba z právního hlediska jasně definovat a tresty za něj konkrétněji vymezit. Opravdu nesmíme připustit situaci, kdy pachatel sexuálního násilí za svůj odporný čin zaplatí pouhý peněžitý trest – respektive odpustek. To je za mě něco nepřijatelného.
Už za rok budou volby do Evropského parlamentu. Chcete mandát obhajovat?
Jak správně říkáte, volby jsou až za rok. Nejsem ještě rozhodnut. Rozhodnu se během podzimu a slibuji, že budete první, kterým své rozhodnutí sdělím.
Jak vidíte poměr šancí na to, že bude kandidovat koalice SPOLU versus možnost, že by zejména ODS šla do voleb sama? Jak se jednání vyvíjejí a co byste preferoval vy?
Nebudu odhadovat a stanovovat kurzy, nejsem sázková kancelář. Ale je o mně všeobecně známo, že jsem podporovatel koalice SPOLU na různých politických úrovních – tedy i v evropských volbách. Byl bych rád, kdybychom kandidovali společně, jelikož pak máme největší šanci ve volbách vyhrát. Pokud bychom kandidovali zvlášť, tak velice usnadníme Andreji Babišovi práci. On se bude snažit udělat z evropských voleb referendum o vládě a na to budeme muset společně reagovat.