Europoslanec Jiří Pospíšil poskytl deníku FORUM 24 rozhovor poté, co se uzdravil z nákazy koronavirem. I vzhledem ke své zkušenosti, kdy strávil několik dní v nemocnici, považuje za velmi problematické, jak vláda přistupuje k vyhlašování nových opatření a jakým způsobem komunikuje.
Jak hodnotíte současnou komunikaci vlády a aktuální protikoronavirová opatření?
Platí tisíckrát vyřčené, že vláda v létě brutálně podcenila situaci. Musím říci, že jako člověk, který prodělal covid, z toho nemám radost, protože letní nečinnost vlády ohrožuje zdraví všech spoluobčanů. A co se týká komunikaci vlády, tak to je na samostatný rozhovor.
Co říkáte na projev ministra zdravotnictví Romana Prymuly a na zmatky kolem něj?
Stalo se teď, v době koronakrize, módní záležitostí, že pan premiér a jeho ministři státnicky promlouvají k národu. Já osobně si myslím, že lidé nejsou zvědaví na projevy a gesta na tiskových konferencích s řediteli nemocnic, ale že je opravdu zajímá, co bude vláda do budoucna dělat, jaké jsou možné prognózy vývoje a jak na dané prognózy bude vláda reagovat.
Bohužel mnoho lidí dnes vnímá vládu jako soubor amatérů, kteří nejsou schopni problémy koronakrize vyřešit. Lidé potřebují především opatření, která stabilizují a sníží propad české ekonomiky a která pomohou českým podnikatelům. Tato vláda bohužel mj. tím, jak chaoticky připravovala opatření v boji proti koronaviru, přivedla do rozvratu veřejné finance. Stamiliardové dluhy, které jsou jak letos, tak jsou plánované i na příští rok, se budou těžko splácet. Bohužel z toho nemám radost, ale musím to zopakovat: Tato vláda není schopna zemi z koronakrize vyvést.
Co si myslíte o oslavách 28. října a o tom, jak premiér a vicepremiér jeli speciálně za prezidentem, aby jej přemlouvali, ať dodržuje jejich vlastní opatření?
Je to absurdní. Jak můžeme chtít po občanech, aby dodržovali opatření a byli opatrní, když sama hlava státu nám nejde příkladem a nechce dodržovat tato opatření. To je pro mě zcela nepochopitelné. A je vyloženě tragikomické, když premiér jezdí přemlouvat hlavu státu, aby respektovala nastavená pravidla.
EU byla v předchozích měsících často obviňována z nedostatečné akceschopnosti. Jak to vidíte vy jako europoslanec?
Nechci za každou cenu hájit Evropskou unii, ale je třeba si uvědomit, že otázky v boji proti pandemii koronaviru spadají do kompetencí členských států. To, že EU sama efektivně nebojuje proti koronaviru, ale nechává to na státech a opatřeních národních vlád, není selhání EU, ale tak jsou zkrátka rozděleny pravomoci v Evropské unii.
Unie má v této oblasti spíše podpůrnou roli – to znamená, že činí řadu podpůrných opatření typu: Podpora vývoje vakcíny, zajišťování zdravotnických pomůcek a vybavení a léků a jejich distribuce v případě nedostatku v některém členském státu, monitorování epidemiologické situace, shromažďování dat, sdílení poznatků a další.
Každopádně to, že u nás během podzimu obrovsky narostl počet nemocných, není přece vinou EU, ale bohužel letní neakceschopností naší vlády. Stejně tak EU nemůže za to, že před našimi občany stále více států zavírá nebo přivírá své hranice z obavy před šířením nákazy od nás k nim. Ostatně o tom, koho si na své území pustí nebo nepustí v době pandemie, si podle práva rozhoduje každý členský stát sám. V tomto tedy EU neselhává a ani selhávat nemůže. Spíše je selhání české vlády, že covidovou situaci u nás nechala zajít tak daleko.
V posledních měsících se Evropská unie snaží o sjednocování opatření v členských státech. Jak to aktuálně je? A co se podařilo?
Ano, například k lepší koordinaci cestovních zákazů a omezení vyzývá Brusel již od jara. Začátkem září přišla Komise s návrhem na sjednocení barevných „semaforů“, na čemž se tento týden shodli i ministři unijních zemí. To v zásadě představuje zavedení společných kritérií k určení epidemiologických rizik – tedy, že jsou stanovena stejná pravidla, jak je hodnocena konkrétní míra zasažení jednotlivých regionů koronavirem. Bohužel zatím se unijním státům nepodařilo najít shodu v otázce sladění pravidel pro testy či karantény.
Nejvíce případů přibývá v Praze. Co aktuálně dělá vedení hlavního města, jaká opatření můžeme čekat?
Opět říkám, hlavní odpovědnost je na vládě. Samospráva zde má omezené možnosti. To, co Praha například dělá, je, že zřizuje nová odběrová místa a připravujeme se na situaci, kdy bude nedostatek lůžek v jednotlivých nemocnicích pro pacienty trpící covidem, což je v tuto chvíli klíčové. Pak samozřejmě vydává opatření, která snižují rizika nákazy v městské hromadné dopravě a jiných místech.
Připravuje se třeba i nějaká speciální pomoc pro podnikatele či nemocnice?
Rád bych upozornil na to, že Praha sama bude mít velké ekonomické problémy, protože v rozpočtu může chybět až 15 miliard korun. To znamená, že naše možnosti, jak finančně podporovat podnikatele, jsou bohužel v tomto směru omezené. Samozřejmě se ale snažíme na maximum našich možností. A tak byla zavedena celá řada dílčích opatření typu: Řešení nájmu pro podnikatele v městských domech, odkládání nájmu, odpuštění ubytovacích poplatků pro hotely, zahrádky pro restaurace zdarma a tak dále. V létě pro změnu probíhaly velmi úspěšné podpůrné programy na podporu pražského turistického ruchu – například akce V Praze jako doma, ve které jsme dotovali vstup pro turisty ve vybraných kulturních a sportovních zařízeních. To byl podle mého velmi úspěšných projekt, který se v létě opravdu povedl.
Jak se momentálně cítíte? A změnila nákaza koronavirem, která u vás neproběhla právě lehce, váš pohled na celou krizi?
Děkuji za optání. Cítím se již mnohem lépe a jsem již oficiálně vyléčený. Nebudu ale zapírat, že jsem stále ještě unavený. Po své osobní zkušenosti musím říci, že většina lidí má naštěstí relativně klidný a mírný průběh tohoto onemocnění, ale jsou zkrátka i případy, mezi které spadám i já, kdy ta nemoc zasáhne určité orgány, u mě plíce, a pak je ten průběh obtížnější. V tomto případě se o covidu jako o jakési „chřipičce“ opravdu nedá mluvit. A tak vám vše přeji, abyste covid nedostali, a pokud se tak stane, tak abyste měli co nejmírnější průběh.