„Ruské úřady přispěchaly s ujištěním, že se neplánuje žádná nová mobilizace, a nadále malovaly obraz prosperity,“ píše web Eurasianet. V září se znovu objevily zvěsti, že po regionálních volbách může Kreml poslat na frontu nové várky ruských mužů. A přestože úřady ujišťují, že se nic neplánuje, lidé si toto prohlášení vykládají jako náznak toho, že mobilizace bude.
Sankce a astronomické náklady na válku znamenají, že země začíná postupně trpět nedostatkem některého zboží nebo jeho zdražováním. To se týká také léků.
Země pociťuje nedostatek léků stále více. Sortiment dovážených pilulek v ruských lékárnách se za rok snížil o 20 procent. Geopolitika Kremlu měla nejsilnější dopad na léky na léčbu kardiovaskulárních onemocnění a antidepresiva.
„Ta by mimochodem byla velmi užitečná. Koneckonců jak zjistila vládní Agentura pro strategické iniciativy (ASI), zhruba 15 milionů obyvatel Ruska se nachází ve stavu hluboké deprese (což odpovídá téměř 15 procentům dospělé populace). Je pozoruhodné, že když se studie ASI dostala do médií, včetně těch prokremelských, zpráva z webových stránek organizace bez vysvětlení zmizela,“ píše Eurasianet.
Tomu odpovídá zjištění marketingové agentury DSM Group, že maloobchodní prodej antidepresiv v Rusku se po začátku války téměř zdvojnásobil. „Prudký nárůst prodeje biologicky aktivních přísad používaných proti kocovině může sloužit i jako další důkaz, že obyvatelstvo není z toho, co se děje, nijak zvlášť nadšené. Jen v první polovině roku 2023 poptávka po nich vyskočila o více než 55 procent,“ uvádí se v článku.
Podle údajů se v lednu až červenci 2023 zvýšil prodej koňaku v zemi o 10 procent, likérů a vodky o síle 25 procent a více o 27,8 procenta a tichých a šumivých vín o 5,8 procenta.
„To samozřejmě příliš nekoresponduje s kremelským obrazem velké a úspěšné země,“ konstatuje se v článku.