Říká se, že o mrtvých se má mluvit jen dobře. Pád letadla, v němž zahynuli mj. členové souboru Alexandrovců, je samozřejmě lidskou tragédií a první myšlenka každého člověka by měla směřovat k nim a ke všem pozůstalým, pro které je taková tragédie neštěstím, ať se jedná o vojáky, novináře, posádku, umělce nebo kohokoli jiného. Truchlení z Pražského hradu ale na místě rozhodně není, protože propagandistické uskupení podporovalo zločinné kroky Vladimira Putina v čele s okupací Krymu.
S Alexandrovci si mnohokrát zazpívali i čeští zpěváci, má je rád náš pan prezident a Putin už oznámil, že Rusko bude držet smutek. Jako západní spojenci okupované Ukrajiny bychom ale v žádném případě (kromě jiného) neměli zapomenout na to, že již v první polovině dubna 2014 začal bývalý sbor Rudé armády oslavovat okupaci ukrajinského území.
[ctete-foto]91474[/ctete-foto]
Alexandrovci navázali na propagandistickou tradici, kterou dělali již pro SSSR. „Bude dobře, bude skvěle/ vpřed ženou nás vítězství předků/ žehnáme naší zemi a slušným lidem/ zachrání čest a slávu vlasti“, zaznělo například v písni Slušní lidé, která evidentně vznikla jako vyjádření radosti z Putinových kroků. Slovní spojení „slušní lidé“ se v Rusku vžil pro označení ruských neoznačených vojáků, kteří Krym po revoluci v Kyjevě obsadili a které Ukrajinci nazývali „zelení mužíci“.
Velmi ostře několikrát na vystoupení Alexandrovců reagovaly například Litva a Lotyšsko, jejichž vztahy s Ruskem jsou dlouhodobě napjaté, jelikož Pobaltí se Putinovými kroky často cítí ohroženo. Na rozdíl od různých Lucií Bílých či Helen Vondráčkových se v těchto státech ruské propagandě nenadbíhalo.
Smrt byť jen jediného člověka je neoddiskutovatelná tragédie. Bylo by ale pokrytectvím plakat nad uměleckou či politickou ztrátou, protože pro stále ještě demokratický stát patřící stále ještě do rodiny západních zemí, je podobná věc nepřípustná stejně jako okupace Krymu. Že to však neví náš pan prezident, to není žádné překvapení.