Legenda světové kinematografie a hvězda komediální skupiny Monthy Python John Cleese se dostal pod ostrou palbu kritiky. Důvodem je jeho podpora spisovatelky J. K. Rowlingové. Ta je v současnosti kvůli svým názorům v Británii obviňována z nesnášenlivosti k transsexuálům. Nyní je transfobie podle listu New York Post některými lidmi připisována i Cleesovi.
Vše spustil hercův podpis pod dopisem, který se zastal autorky Harryho Pottera. Ta se stala terčem verbálních útoků poté, co se v červnu vyjádřila na adresu transsexuálů. Rowlingová reagovala na twitteru na článek, který se zabýval rovnoprávností pro „lidi, co menstruují“, a dala jasně najevo, že se podle ní jedná zásadně o ženy.
To ovšem bylo mnohými kritiky vyloženo jako atak na transsexuály. Spisovatelka reagovala vzápětí. „Pokud neexistují pohlaví, nedá se mluvit ani o přitažlivosti mezi lidmi stejného pohlaví. Znám několik transsexuálů, vážím si jich a mám je ráda. Říct pravdu snad rovnou neznamená nenávidět,“ uvedla Rowlingová.
Podle Cleese nejsou spisovatelčina slova odsouzeníhodná. „Pokud žena, která dříve byla mužem, soutěží s ženami, které byly celý život ženami, má výhodu. Zdědila mužské tělo, které je běžně větší a silnější než to ženské,“ vysvětlil populární komik.
Současně přiznal, že je spousta věcí, které ho trápí víc než práva transsexuálů. „Nyní se více zaměřuji na ohrožení demokracie v Americe, nekontrolovatelnou korupci ve Velké Británii, policejní brutalitu, covid-19, nekompetentnost britské vlády, vývoj ve Francii mezi Macronem a islamisty, cukrovku a nedávné úmrtí několika mých blízkých přátel,“ napsal Cleese na sociální síť.
Kontroverzní výrok J. K. Rowlingové, kritizovaný například hvězdami filmového Harryho Pottera Danielem Radcliffem a Emmou Watsonovou, dal vzpomenout i na jednu z jejích zmínek o České republice. V roce 2004 napsala spisovatelka tehdejšímu prezidentovi Václavu Klausovi: „Šokuje mě, že se něco takového může dít v členské zemi Evropské unie.“ Rowlingová tehdy reagovala na článek v deníku The Sunday Times, v němž se psalo o dětech, umístěných v ústavu v Rábech v klecích.
Situaci v naší zemi posléze začaly šetřit i některé mezinárodní instituce a kontrolní orgány, mezi jinými například i Mezinárodní organizace pro práva mentálně postižených.