Teroristický útok 11. září 2001 se stal záhy předmětem nesčetných konspiračních teorií. Vynořilo se jich tolik a tak bizarních, že samy budí dojem, že jsou plodem nějakého konspiračního působení. Senátor John Mc Cain na to odpověděl jednoduše. Lidé si prostě někdy nechtějí připustit, že za velkým zlem nemusí stát tajemné spiknutí, ale může být dílem „obyčejných“ lidí.
John McCain napsal předmluvu ke knize Debunking 9/11 Myths: An In-depth Investigation by „Popular Mechanics“, která vyšla v roce 2006 a zabývá se 20 rozšířenými konspiračními mýty o největším teroristickém útoku v americké historii. Přinášíme z ní některé pasáže, jak vyšly na webu Popularmechanics.com.
Senátor Mc Cain píše:
„Ačkoli důkazy o ústřední roli Al-Káidy v útocích z 11. září jsou naprosté, mnozí považují fakta za neuspokojivá. Možná to lze pochopit. Nechceme věřit, že 19 mužů by mohlo zavraždit naše občany, zničit naše nejkrásnější budovy a terorizovat naši zemi. Určitě tam muselo být při díle něco víc.
Takové nálady nejsou nové. Mnoho Američanů vzdorovalo představě, že ostrovní stát daleko od našich břehů může zahájit překvapivý útok proti našemu námořnictvu; že komunismus by ve světě mohl zůstat životaschopným bez pomoci samotné vlády USA; že jeden muž ve skladišti knih mohl ukončit život milovaného prezidenta.
Takové hlásání spiknutí není malý fenomén.
Jakékoli vyhledávání na internetu přinese tisíce vysvětlení událostí z 11. září. Tyto teorie se objevují v téměř nekonečné rozmanitosti, ale všechny dospějí v zásadě ke stejnému závěru: Vláda USA nebo nějaká temná skupina, která ji kontroluje, zorganizovala útoky jako součást řízeného plánu globální nadvlády. Pravda je však všednější. Filozofka Hannah Arendtová popsala banalitu nacistického zla; únosci z 11. září byli také obyčejní, nezajímaví muži se zdeformovanou vírou.
A tak ti, kteří nejsou spokojeni s obyčejnou pravdou o útocích z 11. září, vymysleli příběhy ještě fantastičtější a spiklenečtější než události, jak je známe. Tvrdí, že Dvojčata byla stržena kontrolovanou demolicí, že americké letectvo nesestřelilo unesená letadla, protože mu bylo 11. září nařízeno ‚zůstat dole‘, že otvor v Pentagonu byl příliš malý na to, aby ho způsobil Boeing 757.
Bezprostředně po útocích jsme si všichni položili otázky. Proč jsme neměli lepší výzvědné služby: Jak může být naše zabezpečení na letištích tak špatné? Proč jsme nebyli lépe připraveni? Kdo tyto útoky provedl a proč?
To všechno byly dobré otázky a tisíce oddaných Američanů, ať už ve vládě, nebo mimo ni, tvrdě pracovaly na jejich zodpovězení. Novináři, komise z 11. září, vyšetřovatelé v Kongresu, akademici a další rekonstruovali tyto hrozné události mimořádně podrobně. Hodně z toho, co jsme se dozvěděli, bylo frustrující, mohlo vést k zuřivosti. Hněv může být zdravý, když podnítí ke změně. Ale je sžíravý a nebezpečné, když se změní v paranoiu a podezřívání.
Obviňování nějakého spiknutí v naší vládě za 11. září ničí vzpomínku na všechny ty, kteří onen den zahynuli. V odpovědi naší vlády se jistě objevily chyby a přešlapy. Celkově však byl výkon našich státních zaměstnanců hrdinský, nikoli destruktivní. Za jejich službu – za jejich životy – jsme dlužníci a jsme povinni splatit své dluhy těm, kteří se obětovali. Když nebudeme obviňovat bandu teroristů, ale vymyslíme si nějaké americké spiknutí z 11. září, je to urážka policistů a hasičů, kteří se vrhli do hořících věží, také mužů a žen, kteří odešli do nebezpečných a vzdálených zemí bojovat s našimi nepřáteli.
Jakékoli vysvětlení 11. září musí začínat a končit fakty. Musí být shromážděny a analyzovány důkazy. Potom – pouze tehdy – lze vyvodit závěry. To je přesně to, co různí vyšetřovatelé udělali, a tím vykonali velkou službu našemu národu. A přesto konspirační teoretici stále podsouvají své zboží …
Konspirační hnutí ohledně 11. září využívá hněv a smutek veřejnosti. Otřásá vírou Američanů v jejich vládu v době, kdy je tato víra již téměř na historickém minimu. Obchoduje s hnusnými a nepodloženými obviněními ze spáchání mimořádného zla proti Američanům…
Tyto konspirační teorie nás odvádějí pozornost od těch správných lekcí, které jsme dostali 11. září. A proto je nutné je konfrontovat s fakty. Tisíce nevinných lidí, kteří zahynuli v ten hrozný den, si zaslouží, abychom na ně pamatovali se ctí a pravdou.“