Otrávení bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala nervově paralytickou látkou novičok nařídil podle britského ministra zahraničí Borise Johnsona s nejvyšší pravděpodobností osobně ruský prezident Vladimir Putin. Kreml jeho dnešní vyjádření označil za neodpustitelné porušení diplomatické slušnosti. Ruští vyšetřovatelé mezitím zahájili vyšetřování v případě otravy Skripalovy dcery Julije. Ministr zahraničí Sergej Lavrov si předtím stěžoval na neochotu Londýna spolupracovat na vyšetření kauzy. Odpovídající reakci na Skripalovu kauzu podle diplomatů hledá nyní také Evropská unie.
„Domníváme se, že je nanejvýš pravděpodobné, že to bylo jeho (Putinovo) rozhodnutí použít nervovou látku v ulicích Spojeného království, v ulicích Evropy poprvé od druhé světové války,“ uvedl Johnson. Zároveň zdůraznil, že Londýn není ve sporu s obyčejnými Rusy, ale s Kremlem.
Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov slova šéfa britské diplomacie záhy označil za šokující a za neodpustitelné porušení diplomatické slušnosti.
Johnsonův výrok dnes Kreml komentoval navzdory tomu, že Lavrov dopoledne avizoval, že Rusko si už nebude britských prohlášení ke Skripalovu případu všímat. Znovu také potvrdil, že Moskva „samozřejmě“ odpoví obdobným způsobem na oznámené vypovězení 23 ruských diplomatů z Londýna. Ti podle ruského velvyslance v Londýně zemi opustí 20. března. Na ruskou reakci se čeká už třetí den. V neděli se v Rusku konají prezidentské volby, v nichž je dosavadní prezident Putin jasným favoritem.
Ruští vyšetřovatelé mezitím zahájili vyšetřování v kauze otravy ruské občanky Julije Skripalové a smrti Nikolaje Gluškova, bývalého přítele miliardáře a kritika Kremlu Borise Berezovského. Gluškov zemřel tento týden v Londýně. Britská policie dnes přitom oznámila, že Gluškovovu smrt vyšetřuje jako vraždu a že příčinou úmrtí bylo škrcení. Prozatím ale vyloučila, že by úmrtí Gluškova souviselo s kauzou Skripal.
Otec Skripalové Sergej má britské občanství, zda je také občanem Ruska, není jasné. Podle nedávné zprávy TASS je.
Bývalého dvojitého agenta Skripala a jeho dceru Juliji otrávili v jihoanglickém Salisbury podle britských úřadů bojovou nervovou látkou Novičok 4. března. Britský list The Telegraph s odvoláním na nejmenované zdroje napsal, že vražedný aerosol byl umístěn do zavazadla Skripalové před jejím odletem z Moskvy do Londýna, kam odcestovala 3. března. Oficiálně tyto informace potvrzeny nebyly.
Předseda britských labouristů Jeremy Corbyn dnes varoval, aby se Británie nehnala vstříc nové studené válce, aniž by měla všechny důkazy o vině Ruska za útok na Skripala. Šéf nejsilnější opoziční strany si v posledních dnech vysloužil kritiku za to, že odmítal Moskvu kategoricky odsoudit, jak to učinila premiérka Theresa Mayová.
Odpovídající reakci na Skripalovu kauzu hledá podle diplomatů také Evropská unie. Se situací nejprve v pondělí seznámí své evropské kolegy na pravidelné schůzce britský ministr zahraničí Johnson, ve čtvrtek se věc dostane na jednání šéfů států a vlád, kteří se do Bruselu sjedou na summit EU. Německá kancléřka Angela Merkelová dnes uvedla, že bojkot mistrovství světa ve fotbale, které se v létě uskuteční v Rusku, prioritou jednání na summitu nebude. V Paříži pak před schůzkou s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem dodala, že s ním bude o vhodné reakci na kauzu Skripal hovořit. Situace je podle ní vážná.
Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes řekl, že s Mayovou hovořil telefonicky. EU podle něj v souvislosti s útokem chystá „jednoznačné sdělení“.