Britský premiér Boris Johnson v pondělí večer ustál hlasování o nedůvěře. Podpořilo ho 211 poslanců vládní Konzervativní strany, proti bylo 148. Výsledky hlasování oznámil předseda konzervativní parlamentní skupiny Výbor 1922 Graham Brady.
Poslanci vládnoucí konzervativní strany v pondělí večer hlasovali o vyslovení nedůvěry premiérovi, jehož pozicí otřásly především skandály kolem večírků pořádaných v sídle britské vlády v době přísné koronavirové uzávěry v zemi. Johnson potřeboval získat většinu, tedy 180 hlasů konzervativních zákonodárců.
Svůj hlas odevzdali všichni poslanci do jednoho, premiéra podpořilo 58,8 procenta z nich, poznamenává BBC. Johnsona ovšem podpořilo ještě méně poslanců než někdejší premiérku Theresu Mayovou, která čelila hlasování o nedůvěře v roce 2018. Mayová měla podporu 63 procent konzervativních poslanců. Lépe si v hlasování o nedůvěře vedl také John Major v roce 1995 a Margaret Thatcherová v roce 1990, připomněl na twitteru John Pickard z Financial Times.
Poslanci oslovení reportéry stanice Sky News označovali výsledek za úspěch bez ohledu na to, jak moc významná byla Johnsonova většina. Zdroje Sky News ze zákulisí ale uvádí, že je premiér výsledkem zklamán a překvapilo ho, jak málo kolegů jej podpořilo.
„Poslanci mají dost premiéra, který je naprosto nezpůsobilý výkonu funkce,“ uvedl po oznámení výsledků šéf opozičních labouristů Keir Starmer. Slíbil, že jeho strana zemi opět postaví na nohy.
Johnson v podvečer v neveřejném projevu k poslancům vlastního tábora slíbil, že pokud zůstane ve funkci, tak sníží daně. Slíbil také příští týden představit nový plán pro hospodářský růst. Agentuře Reuters to po Johnsonově projevu řekl zdroj z Konzervativní strany. Johnson také zákonodárce vyzval, aby se neobrátili jeden proti druhému.