Podle slov britského premiéra Borise Johnsona je zřejmé, že se ruští vojáci na hranicích s Ukrajinou připravují na rychlý vpád do země, který má za úkol zničit Kyjev. Pokud by však k něčemu podobnému mělo dojít, Johnson podle BBC Rusko varuje před katastrofálními dopady, které by následovaly.
Británie se připojila ke Spojeným státům při stahování některých zaměstnanců velvyslanectví na Ukrajině, zároveň podporuje místní vojenské síly dodávkami zbraní. Podle dostupných informací nedošlo k žádnému konkrétnímu ohrožení britských diplomatů, ale přibližně polovina zaměstnanců pracujících v Kyjevě se vrátí do Spojeného království. Spojené státy nařídily příbuzným zaměstnanců svého velvyslanectví, aby odjeli, a uvedly, že invaze může přijít „kdykoli“.
Podle Johnsona je současná situace „velmi chmurná“, ale stále nemusí vyeskalovat až do válečného konfliktu. „Zpravodajské informace jasně ukazují, že na hranicích Ukrajiny je 60 ruských bojových skupin, plán bleskové války, která by mohla zničit Kyjev, vidí každý,“ řekl Johnson. „Musíme dát Kremlu, Rusku, jasně najevo, že by to byl katastrofální krok,“ dodal.
Britský premiér také zdůraznil, že Ukrajina je v současné době v ohrožení. „Invaze na Ukrajinu bude z ruského pohledu bolestivá, násilná a krvavá záležitost. Myslím, že je velmi důležité, aby lidé v Rusku pochopili, že by to mohlo být nové Čečensko,“ připomněl Johnson konflikt, který proběhl v devadesátých letech a trval téměř deset let.
Rusko plány na vojenskou akci popírá, ale na hranicích shromáždilo odhadem 100 000 vojáků. Šéf NATO Jens Stoltenberg varoval před rizikem nového konfliktu v Evropě.