Britský premiér Boris Johnson v úterý zaplatil pokutu, kterou mu vyměřila policie za porušení pravidel covidové uzávěry při jednom z večírků v Downing Street v roce 2020, a omluvil se za svoje chování. V současné chvíli však nehodlá na svůj post rezignovat. Řekl to novinářům nedlouho poté, co vyšly najevo informace o peněžitém trestu mimo jiné pro něj, jeho manželku a ministra financí Rishiho Sunaka v souvislosti s aférou zvanou Partygate. Kauza vážně ohrožuje Johnsonovu pozici. Opozice jej vyzvala k odstoupení z funkce, sílí rovněž hlasy volající po mimořádné schůzi parlamentu.
Britská policie v úterý nejprve informovala, že v souvislosti s vyšetřováním večírků, při nichž se nedodržovaly tehdy platné společenské restrikce, udělí dalších 30 pokut. Již koncem března přitom rozdala prvních 20 peněžitých trestů. Johnsonova kancelář pak v úterý informovala, že se pokuta vztahuje i přímo na Johnsona, který se tak stal prvním britským ministerským předsedou, který byl potrestán za porušení zákona během svého pobytu v úřadu.
„Pokutu jsem zaplatil a znovu nabízím svou plnou omluvu,“ řekl Johnson. Na otázku, zda kvůli aféře složí funkci, odpověděl: „Chci mít tu možnost pokračovat a dokončit mandát, který mám, ale také se poprat s problémy, kterým nyní musí čelit tato země.“
Peněžitý trest již zaplatil i Sunak a Johnsonova manželka Carrie. Podle britských médií činila pokuta 100 liber (2940 korun), jelikož však závazek uhradili do 14 dnů od jeho vydání, snížila se částka na polovinu.
„Boris Johnson a Rishi Sunak porušili zákon a opakovaně lhali britské veřejnosti. Oba musí rezignovat,“ uvedl v reakci na oznámení šéf opozičních labouristů Keir Starmer. „Konzervativci jsou zcela nezpůsobilí vládnout. Británie si zaslouží někoho lepšího,“ dodal. Společně s představiteli Skotské národní strany (SNP) pak labouristé vyzvali ke svolání parlamentu, který by se podle nich měl věcí zabývat. Lídr liberálních demokratů Ed Davey požaduje hlasování Dolní sněmovny o nedůvěře vládě.
Britská policie již řadu týdnů vyšetřuje 12 setkání v Downing Street a jiných částech vládní čtvrti Whitehall, která se podle britských médií konala v době, kdy v Británii platily přísné restrikce přijaté v boji proti covidu-19. Předseda vlády se v této souvislosti sice několikrát omluvil, odmítl ale uznat, že se provinil proti platným nařízením.
Pokuta, kterou zaplatil Johnson, se podle jeho úřadu týkala jeho oslavy narozenin z června roku 2020, jež se uskutečnila v jednacím sále britského kabinetu a na níž byli v rozporu s tehdy platnými pravidly více než dva lidé.
Kvůli aféře označované jako Partygate rostl na začátku roku tlak na Johnsonovu rezignaci a řada pozorovatelů považovala jeho pozici za dlouhodobě neudržitelnou. Proti Johnsonovi se v souvislosti s porušováním pravidel stavěli i někteří členové Konzervativní strany. Premiérovi však v tomto ohledu „pomohla“ válka na Ukrajině, která protesty od opozice i z vlastních řad dočasně utlumila.
Konzervativci se nyní vyjadřují proti odvolání Johnsona právě s odkazem na současnou situaci ve světě. Konzervativní poslanec Roger Gale, který byl na začátku roku jedním z Johnsonových spolustraníků, kteří požadovali jeho rezignaci, řekl, že nyní není vhodný čas. „Nemyslím si, že nás premiér povede do dalších voleb,“ dodal nicméně.
„Selhání“ v premiérské kanceláři už na konci ledna v předběžné zprávě popsala vysoce postavená vládní úřednice Sue Grayová. V dokumentu uvedla, že v nejvyšších vládních kruzích se porušovala protiepidemická opatření. Vláda původně slibovala, že celou její zprávu dá k dispozici veřejnosti. Záležitost však začala souběžně vyšetřovat i policie, což zveřejnění velké části zprávy znemožnilo, jelikož se nyní týká aktivního policejního vyšetřování.
Policie minulý měsíc udělila prvních 20 pokut. Podle Reuters tak v podstatě potvrdila, že někteří členové vlády a jejich zaměstnanci spáchali přestupky, ze kterých je vinila britská média i zpráva z nezávislého vyšetřování. Policie však neupřesnila, koho se pokuty týkají. Dodala, že dělá všechno pro to, aby vyšetřování postupovalo rychle kupředu.