Prezident Miloš Zeman je od pondělí 9. 2. na návštěvě Jordánska. Tato země k sobě přitáhla pozornost především tím, že hodlá pomstít upálení svého zajatého pilota bojovníky tzv. Islámského státu. Král Abdalláh II. se nechal slyšet, že Jordánci budou bojovat proti IS, dokud nedojde palivo a munice. Zeman se rozhodl udělit králi nejvyšší české vyznamenání Řád bílého lva.
Jordánsko je považováno za zemi, kde existuje více svobod, než v jiných islámských zemích. Přesto má z hlediska Západu ještě k dokonalosti daleko.
Jordánská ústava zaručuje svobodu projevu a tisku. Praxe je ale taková, že tyto svobody jsou omezeny. V roce 2010 Press Freedom Index vytvářený organizací Reportéři bez hranic (Reporters Without Borders) označuje Jordánsko za zemi, která „není svobodná“ a umístil ji na 120. místo ze 178 zemí světa. Pozice země je lepší v kontextu regionu. Jordánsko je ohledně svobody tisku na pátém místě z dvaceti zemí Blízkého východu. Na škále od 0 (nejsvobodnější) do 105 (nejméně svobodná) dostalo Jordánsko známku 37.
Co se nesmí
Pokud jde o svobodu, může být v Jordánsku až třemi lety vězení potrestána urážka krále a pomlouvání zahraničních vůdců, zraňování náboženské víry a podněcování sektářských nepokojů. Praxe je prý ve skutečnosti o něco volnější, takže lidé vládu kritizují, ale jsou obezřetní ohledně kritiky krále a královské rodiny, zpravodajských služeb a samozřejmě náboženství.
Vláda zakazuje z náboženských, morálních a politických důvodů některé knihy. Zahraniční filmy bývají před uvedením upravovány a média jsou přímo i nepřímo vystavena cenzuře. Novináři si stěžují na to, že úřady mají v redakcích své informátory a že je zpravodajská služba GID monitoruje. Redaktoři mluví také o tom, že dostávají telefonické hovory od příslušníků tajných služeb, kteří jim říkají, jakým způsobem mají referovat o událostech a tématech. Novináři jsou také údajně upláceni, aby upravili své články. Vládě také pomáhá, že vlastní rozhlas, televizi a zpravodajskou agenturu, které zastávají vládní postoje.
Podle Reportérů bez hranic loni v létě jordánská mediální komise zablokovala devět zpravodajských a informačních webových stránek. Důvodem bylo, že jim chyběla požadovaná licence. Už rok předtím bylo blokováno 263 webových stránek. Zablokování se děje na základě mediálního zákona, podle kterého vyžaduje publikování zpráv, investigace, článků a komentářů týkajících se vnitřních nebo zahraničních záležitostí království licenci jordánského Odboru tisku a publikování (Press and Publication Department). Rozhodnutí nemusí Odbor předkládat žádnému soudu.
Mnoho médií regulaci internetu přijímá, ale nevidí důvod, proč by se na nová média měla vztahovat povinnost licence.