V minulém století mohli čeští kulturní novináři vyprávět svým dětem pohádku o tom, jak dělali rozhovor s Josefem Abrhámem. Pohádka to byla proto, že to bylo takřka vyloučené. Do roku 1998 herec udělil pouze tři obsáhlejší interview. V letech 1971, 1992 a 1998. O jeho osobním životě jsme nevěděli prakticky nic, a tak, když jsme Josefa Abrháma viděli v jeho skvělých divadelních či filmových rolích, nebyli jsme rozptylováni jeho soukromím. Působil na nás výhradně skrz postavu, kterou stvořil vlastním umem.
Josef Abrhám původně snil o tom, že bude knězem jako dědeček, ale nakonec se stal hercem. Evangelíci, mezi něž se počítal, prominou, ale udělal dobře. Z víry mu zůstala věrnost. Se svou láskou a kolegyní Libuší Šafránkovou tvořil manželský pár čtyřicet pět let. „Dnes si myslím,“ řekl Abrhám v jednom rozhovoru, „že být farářem je podobné jako být hercem. Oba mají stejný úděl – komunikovat s lidmi.“ Dlužno dodat, že komunikace, o níž mluvil, provázela zvláštní, vrozená plachost. Možná právě ona byla prazdrojem jedinečnosti jeho hereckých výkonů.
Spiknutí mladých
Studium herectví spravedlivě rozdělil mezi bratislavskou VŠMU a pražskou DAMU, kam přešel, a kde studium v roce 1962 ukončil. Tři roky si zkusil velké kamenné divadlo (Divadlo na Vinohradech), ale udělal dobře, když se nakonec přesunul o pár ulic dál do centra města. V ulici Ve smečkách nedaleko Václavského náměstí vznikl v roce 1965 Činoherní klub a Josef Abrhám byl u toho. Zažil v něm skvělou partu mladých herců (Čepek, Hrzán, Kodet), dramatiků (Smoček) a režisérů (Kačer), prostě čas, kdy herci chodili do zkoušek kolem několikasetmetrové fronty lidí se spacáky, doufajících, že seženou lístek na představení. 19. června roku 1965 se v později Jiřím Krejčíkem zfilmovaném Penzionu pro svobodné pány tehdy šestadvacetiletý herec poprvé postavil tváří v tvář divákům, které měl v malém divadle náhle na dosah. Byla to skvělá doba – považte, o rok později získal další kmenový režisér divadla, tehdy osmadvacetiletý (!) Jiří Menzel, Oscara za Ostře sledované vlaky.
Abrhám exceloval i v dalších rolích: například v úloze Trofimova ve Višňovém sadu, anebo třeba ve skvělé…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.