Nedávno zesnulý zpěvák a herec Josef Laufer (+84) měl pod krycím jménem Vostrý spolupracovat s StB. Z pozice informátora prý dokonce donášel na ikony české hudební scény – Karla Gotta, Waldemara Matušku nebo Evu Pilarovou. Lauferovým úkolem bylo podle přísně tajné zprávy StB z roku 1966 především prověřovat mladé umělce, kteří jezdí do kapitalistických států, a dále pak prověrka adres a osob v NSR (západní Německo).
První kontakt Josefa Laufera se Státní bezpečností proběhl již v roce 1964, kdy zpěvák studoval na pražské DAMU. V té době podával informace o někdejším provozním divadla Semafor Jiřím Plannerovi, jenž o rok dříve emigroval do západního Německa. Tam také aktivně působil v Rádiu Svobodná Evropa v Mnichově. Nutno dodat, že Jiří Planner byl přítelem Waldemara Matušky. Po Matuškově smrti se dokonce oženil s jeho ženou Olgou.
Přestože prý Lauferovi informování o svých kamarádech příjemné nebylo, vysloužil si za tuto činnost pochvalu. „Dané úkoly plnil dobře, i když si nechával určité rezervy, aby se moc nekompromitoval. Projevovalo se to hlavně při úkolování a vytěžování jeho styků z řad přátel,“ píše se ve výpisu z archivního svazku o ukončení spolupráce.
Jiří Planner byl vyplývajícími skutečnostmi evidentně zaskočený. „Všechno je to už strašně dávno. Nevídali jsme se s Pepíkem Lauferem často, ale nikdy mě nenapadlo, že by se umělec jeho formátu ještě zabýval donášením na StB,“ nechal se slyšet pro deník Blesk.
Podle zprávy StB se Laufer o Jiřím Plannerovi dozvěděl od známých ze Semaforu, kteří byli na zájezdu v NSR. Bližší vzájemný kontakt pak proběhl na veletrhu EXPO-67 v kanadském Montrealu.
Spolupráci s StB Josef Laufer z vlastní vůle ukončil v roce 1969. Předtím však stihl podávat informace o svých uměleckých známých díky svým cestám do NSR, Rakouska nebo Anglie. V roce 1976 nazpíval politicky zaměřenou píseň Dopis Svobodné Evropě a z někdejšího informátora se stal záhy objekt pozornosti. „Při poslední cestě do NSR se (Laufer) setkal s mnohými pracovníky hudebních agentur a vytýkal jim, proč neustále zvou na umělecké turné Karla Gotta, kterého charakterizoval jako malého Čecháčka. Oni, jako Židé, by se měli spojit a prosazovat svoje zájmy,“ stojí ve svazku s krycím jménem Pepík.