Časopis Týden otiskl velký rozhovor se slavným českým hercem Janem Třískou. Tříska odešel z Československa v roce 1977. Po příchodu do Ameriky měl chvíli problém najít práci, ale posléze se z něj i za mořem stal uznávaný umělec. S odstupem času a při pohledu na současnou migrační krizi se označuje za uprchlíka. Díky tomu, že ve Spojených státech přistěhovalce přijímají v otevřenější náručí než v Evropě, Tříska obdivuje německou kancléřku Merkelovou. Ta je podle herce oprávněnou osobností roku.
Žiji mezi samými uprchlíky, říká Tříska
Tříska, známý a uznávaný jako filmový i divadelní herec emigroval do zahraničí na konci sedmdesátých let. Nejdříve se dostal do Kanady, ze které se později přestěhoval do Spojených států amerických.
[ctete-foto]42051[/ctete-foto]
Právě proto se objektem jeho zájmu stala i současná uprchlická krize, kterou řeší téměř celá Evropa. „Jsem také uprchlík. Moje žena je také uprchlík a moje dvě dcery jsou také uprchlíci,“ přiznává Tříska. „Žijeme v zemi, kde je každý druhý uprchlík, a když není uprchlík, tak jeho tatínek je uprchlík, a když ne jeho tatínek, tak jeho dědeček, neboť žiji v zemi uprchlíků,“ popisuje poměry v USA v rozhovoru pro časopis Týden. Zároveň však oceňuje i chování politiků, kteří se do nezáviděníhodné situace dostali až nyní. „Nedivím se, že Angela Merkelová se stala osobností roku, politikem roku na titulu časopisu Time. Klobouk dolů před ní,“ oceňuje německou kancléřku Tříska. „A konstatuji, že zrovna tak Justin Trudeau v Kanadě se zachoval jako velkej frajer. Holt někteří guvernéři se zachovali líp a někteří guvernéři se zachovali hůř,“ nezapomíná ani na státníka z Ameriky.
[ctete-foto]45168[/ctete-foto]
Problémy xenofobie a nenávisti však podle populárního Igora Hnízda z Obecné školy, neřeší jen Evropa. „Ale nevím, jestli to není jen optický klam díky tomu, že rok 2016 je v Americe rok volební kampaně a v listopadu budou prezidentské volby. Při sledování politiky jeden neví, zda to nejsou klamy. Téma rasové nesnášenlivosti, antisemitismu a jinakosti v tomto roce vystává až příliš,“ shrnuje situaci Tříska.