Lídři států Bukurešťské devítky odsoudili ruskou agresi na Ukrajině a vyzvali Rusko, aby stáhlo své jednotky. Očekávají, že červencový summit NATO ve Vilniusu rozhodne o posílení politické a praktické podpory Ukrajiny.
„Ukrajina má legitimní právo bránit se této agresi podle mezinárodního práva, včetně Charty OSN. Rusko musí zastavit neustálé útoky na ukrajinské civilní obyvatelstvo a infrastrukturu, deportace dětí a sexuální násilí související s konflikty. Osoby odpovědné za zločin agrese, všechna zvěrstva a válečné zločiny musí nést odpovědnost,“ uvedli lídři ve společném oficiálním prohlášení, které má deník FORUM 24 k dispozici. Dodali, že budou nadále podporovat Ukrajinu, jak to bude nutné. Vyzvali Rusko, aby invazi zastavilo a stáhlo všechny své síly z území Ukrajiny, ale také Bělorusko, aby se na válce přestalo podílet.
„Odsuzujeme také všechny, včetně Běloruska, kteří aktivně napomáhají válečnému úsilí Ruska. Jsme i nadále odhodláni udržovat mezinárodní tlak na Rusko, a to i prostřednictvím sankcí. Vyzýváme Bělorusko, aby se přestalo spoluúčastnit na ruské agresi, která představuje očividné porušení mezinárodního práva,“ oznámili.
Zároveň přivítali Finsko do Severoatlantické aliance. „Vítáme Finsko jako nového člena Aliance a plně podporujeme Švédsko, aby se brzy stalo plnohodnotným členem. Jejich přistoupení dále posiluje Alianci a činí region Baltského moře i celý euroatlantický prostor bezpečnější,“ myslí si.
Zopakovali také jejich rozhodnutí z roku 2008, že podporují, aby se Ukrajina stala členem NATO. „V tomto ohledu očekáváme, že ve Vilniusu povýšíme naše politické vztahy s Ukrajinou na novou úroveň a zahájíme novou politickou dráhu, která povede k členství Ukrajiny v NATO, jakmile to podmínky dovolí. Budeme pokračovat v naší podpoře Ukrajině na této cestě, také jako prostředek k zabránění opakování ruské agrese.“ Stejně tak prý budou dál usilovat o přehodnocení přístupu NATO k Rusku.
Ve svém oficiálním prohlášení také upozornili, že počítají s odpovědnou rolí Číny jako stálého člena Rady bezpečnosti OSN. „Jakékoli poskytnutí smrtící pomoci ze strany Číny ruskému agresorovi by bylo nepřijatelné a jen by prodloužilo konflikt a prohloubilo globální nestabilitu,“ varovali.
Na závěr členské země dodaly, že věří, že summit NATO ve Vilniusu bude historickým úspěchem. „Aliance je silnější a jednotnější než kdy předtím. My, země Bukurešťské devítky, budeme i nadále neúnavně pracovat na dalším posílení naší jednoty a solidarity, našeho trvalého transatlantického svazku a na posílení naší bezpečnosti, obrany a stability v euroatlantickém prostoru.“
Prezident Pavel po jednání napsal, že společný hlas členských zemí je stále silnější. „Jednání zemí B9 v Bratislavě ukázalo, že společný hlas našeho regionu je stále silnější. Země Bukurešťské devítky spojuje nejen společná minulost, ale také fakt, že dnes se už na věci dokážeme dívat novou perspektivou, která stojí na hodnotách svobody a nezávislosti,“ oznámil s tím, že vzkaz do Ruska musí znít jasně. „Jsme jednotní a naše obrana je silná, odolná a udržitelná.“
Na tiskové konferenci prezident řekl, že oceňuje schopnost členských zemí dohodnout se na jednotném stanovisku. „S Ruskem jsme zkoušeli komunikovat dlouhou dobu, dali jsme do toho hodně úsilí,“ řekl Pavel. „Ale neuspěli jsme,“ dodal. Nyní je tedy podle něj čas přemýšlet, jak se k Rusku postavit a jaký má být jednotný přístup ostatních zemí.
Českým novinářům potom Pavel řekl, že zničení Kachovské přehrady na Ukrajině je akt chování, který má blízko k válečnému zločinu, protože byl spáchán s jasným vědomím, že poškodí civilisty. Vojáky obou bojujících stran podle něj zničení hráze přehrady poškodilo minimálně. „Už proto je to závažná věc, kterou bychom rozhodně neměli zlehčovat. Způsobí to nejenom velké problémy civilnímu obyvatelstvu, které se muselo evakuovat ze zasažených oblastí, ale také obrovské ztráty na zemědělské produkci, na zásobování pitnou vodou, a to nejenom oblastí sousedících s Dněprem, ale i na celém Krymu,“ řekl Pavel. Do budoucna to podle něj bude znamenat další zátěž při obnově Ukrajiny.