V Rusku jsou vykreslováni téměř jako hrdinové. Členové soukromé armády pod vedením Jevgenije Prigožina totiž jako jedni z mála dokážou alespoň v nějaké míře bojovat proti ukrajinským vojákům. Alespoň tak žoldáky z Wagnerovy skupiny prezentuje ruská propaganda, která nutně potřebuje veřejnosti předkládat pozitivní zprávy z bojů na okupovaném území. Podle samotných wagnerovců se ovšem věci mají trochu jinak.
Zprávy o tom, že „zaměstnanci“ ruského miliardáře Prigožina zažívají na frontě nelidské zacházení, přicházejí poslední dobou stále častěji. Hovoří se o brutalitě důstojníků, kteří své podřízené popravují za neuposlechnutí rozkazu, množí se svědectví o agresivitě žoldáků či o válečných zločinech. Že se nejedná o smyšlené informace, potvrdili dva členové Wagnerovy skupiny pro CNN.
Oba byli zajati ukrajinskými bojovníky koncem roku 2022, oba se do soukromé armády dostali z vězení. Jevgenij Prigožin totiž využil toho, že Putinova armáda utrpěla na Ukrajině takové ztráty, že ruský prezident povolil verbování bojovníků z řad trestanců. Za šest měsíců na frontě sliboval takzvaný „Putinův šéfkuchař“ svobodu a peníze.
Ne všichni se však vysněné odměny dočkali. Podle sobotní zprávy mluvčího americké rady pro národní bezpečnost Bílého domu Johna Kirbyho totiž na Ukrajině padlo už zhruba 30 tisíc členů Wagnerovy skupiny. To koresponduje s výpověďmi zajatých žoldáků. „Bylo nás devadesát. Šedesát při prvním útoku zemřelo, zabila je minometná palba. Další část byla zraněná,“ řekl jeden z nich o útoku na vesnici Bilohorivka. „Když je jedna skupina neúspěšná, hned je vyslána další. Když je neúspěšná druhá, pošlou další skupinu,“ dodal.
„Pokud jste zraněný, odvalíte se jakýmkoli způsobem někam na neutrální místo, kde vás nezasáhne palba. Pokud není nikdo poblíž, poskytnete si první pomoc sám,“ popsal druhý ze zadržených. Ten zároveň přiblížil, jak vypadal pětidenní útok poblíž města Lysyčansk. „První kroky do lesa byly obtížné kvůli nastraženým minám. Z deseti chlapů jich sedm hned zemřelo,“ sdělil CNN. „Jste u toho pět dní, lidé umírají hned vedle vás, modlí se k Bohu, prosí o vodu. Za deset minut začne boj znovu a Ukrajinci po vás jdou dál. Jedna vlna útoků za druhou,“ popsal.
„Nemohli jsme ustoupit bez rozkazu, protože když rozkaz nesplníme, zabijí nás,“ řekl jeden ze zajatců s tím, že si uvědomil, že slouží pouze jako náplň do mlýnku na maso.
Odsun Wagnerovy skupiny
Zprávy o možném převratu v Kremlu a nahrazení Putina se množí pokaždé, když ruská armáda selže v některé z bojových akcí na Ukrajině. Jako nástupce ruského vůdce je často zmiňován právě Prigožin, přestože doposud stál vždy po boku Vladimira Putina. Šéf Wagnerovy skupiny má však v poslední době podle zprávy ukrajinské rozvědky intenzivní spory s ministrem obrany Sergejem Šojguem a předpokládá se, že ruský prezident bude další „na řadě“.
Sám Putin si to patrně uvědomuje, a proto se má podle některých britských médií chystat „wagnerovce“ z Ukrajiny stáhnout. Všech 50 000 žoldáků tak má nyní omezit svoje operace a připravovat se na opuštění okupované země.
Důvodem je, že se Putin obává válečných úspěchů Prigožinových mužů, které by mohly přerůst v nechtěnou podporu šéfa Wagnerovy skupiny od lidí, kteří budou vybírat nového ruského prezidenta. Do stejné pozice jako „Putinův šéfkuchař“ se dostal i čečenský vůdce Ramzan Kadyrov. Jeho vojáci totiž projevují na Ukrajině stejnou krvelačnost jako wagnerovci a budí tak u místních obyvatel strach.