Vypjatá a vleklá volba do Rady České televize bude mít pokračování. Čtyři nové členy se sněmovně stále nepodařilo zvolit, a radní tak momentálně působí v omezeném počtu. Opozici se totiž při každém pokusu povedlo již několikrát hlasování zablokovat obstrukčně, kvůli obavám z ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Opoziční strany takto hodlají postupovat i při nadcházejícím hlasování, dokud nedojde k dohodě.
Rozhodnuto může být již ve středu. A nebo do podzimních voleb naopak vůbec. Volba do Rady České televize s sebou přináší podle opozičních politiků ohrožení nezávislosti veřejnoprávních médií, která je pro jejich fungování nutná. Současní nominanti do této funkce jsou kritici vedení ČT a podle opozice by mohli dostat pod tlak například současného generálního ředitele ČT Petra Dvořáka.
„Radní České televize se opakovaně nepodařilo zvolit. KDU-ČSL zde trvá na svém postoji, že buď dojde ke vzájemné dohodě, že v Radě ČT budou i lidé, které podporuje opozice a kterým věří, že dokáží zajistit nezávislost veřejnoprávního média, a nebo jsme připraveni dál tuto volbu blokovat a diskutovat o ní,“ řekl v úterý ve sněmovně lidovecký poslanec Jan Bartošek.
Právě Bartošek je hlavním iniciátorem těchto obstrukcí. Požaduje dohodu s hnutím ANO – jako opoziční politik chce pojistku ve formě vlastních opozičních kandidátů.
Jednoho by podle něj měla navrhnout koalice SPOLU, jednoho koalice Pirátů a hnutí STAN a zbytek by si rozdělila ČSSD s SPD a komunisty. S vládním hnutím ANO by se však opozice musela dohodnout. A to se jeví jako problém. K jasnému ujednání zatím stále nedošlo – i proto je opozice opět připravena využít mechanismů jednacího řádu a hlasování blokovat.
Nechceme „orbanizaci“ ČT, říká opozice
Během posledního hlasování na konci května se debata ve sněmovně stočila k tomu, zda hlasovat tajně, či veřejně. Zatímco hnutí ANO, SPD či komunisté tepali do opozice kvůli obstrukci, ta se bránila argumenty o ohrožení demokratických principů.
„My budeme bojovat za nezávislost České televize. Budeme usilovat o to, abychom zabránili orbanizaci České republiky a orbanizaci České televize,“ řekl na plénu pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík s odkazem na události v Maďarsku, kde premiér Viktor Orbán a jeho vláda potlačuje svobodu státních médií.
Po dlouhé debatě pak poslanecké kluby opozičních stran a ČSSD požádaly o dostatečně dlouhé přestávky na jednání klubu, aby k volbě nemohlo dojít a byla odložena. O přestávkách se dle nepsaného pravidla ve sněmovně nehlasuje. Každý poslanecký klub má možnost si přestávku vzít.
Vyostřená debata se ve sněmovně odehrává v době velkého tlaku na šéfa České televize Petra Dvořáka. Na jeho sesazení tlačí Hrad i vládní hnutí ANO. Poměrně jednoduše jej může odvolat minimálně deset radních z celkem patnáctičlenné rady. V té je od května pouze jedenáct členů a pravděpodobnost odvolání je tak v nynějším počtu nižší.