Vstup Ukrajiny do Evropské unie, trestání Maďarska, manželství homosexuálů i jejich adopce dětí, Istanbulská smlouva. Tím seznam hnutí SPD Tomia Okamury, proti čemu se strana vymezuje, nekončí. Ve středu to její předsednictvo uvedlo ve svém usnesení k aktuální politické situaci, které na sociální síti zveřejnil Radek Rozvoral. Zároveň hnutí slibuje, že se ve volbách nebude spojovat se žádnými subjekty, které podporují Evropskou unii.
„Zákony prosazené Fialovou vládní pětikoalicí zvyšují pravděpodobnost zapojení českých občanů do válečného konfliktu mimo území naší země. Podle SPD je ale hlavním úkolem Armády ČR zajistit obranu České republiky,“ stojí v úvodu vyjádření, které je výčtem „škodlivých věcí“, jež prosazuje prezident Petr Pavel. V souvislosti s obranou republiky zkritizovali i její financování.
SPD opět deklarovalo, že je proti vstupu Ukrajiny do Evropské unie. Přistoupení Ukrajiny k Unii by podle hnutí znamenalo zásadní ekonomické i bezpečnostní riziko pro všechny členské státy a Česká republika by patřila mezi nejvíce ohrožené země.
Prezident Petr Pavel v minulém týdnu v Bruselu prohlásil, že zavedení institutu manželství pro stejnopohlavní páry do českého právního řádu i jejich nárok na adopci dětí podporuje, vyzval k ratifikaci Istanbulské úmluvy a „vyjádřil lítost nad tím, že se Česká republika nepřipojila k žalobě Evropské komise na Maďarsko“. Vzhledem k těmto vyjádřením a postojům prezidenta Petra Pavla se SPD obává, že není reprezentantem všech občanů a bude naši společnost spíše rozdělovat. Hnutí, a tudíž i jeho voliči, se totiž staví proti manželství homosexuálů a jejich adopci dětí, proti Istanbulské smlouvě i proti trestání Maďarska.
Strana se vymezila celkem v sedmi oblastech. V další řadě jde o dovoz ukrajinských zemědělských produktů do České republiky, které jsou v usnesení označeny za zdraví škodlivé vzhledem k obsahu pesticidů zakázaných Evropskou unií, které některé kontroly v sousedních zemích prokázaly. Podporuje totiž ochranu zdraví českých občanů a zájmy českých zemědělců. „Je tedy evidentní, že česká vláda upřednostňuje zájmy Evropské unie a jejích institucí před zájmem na ochraně zdraví českých spotřebitelů,“ píše se v textu. „Celá tato situace je tak dalším přímým důkazem toho, jak škodlivé jsou zásahy Evropské unie do záležitostí jejích členských států a jaké negativní dopady má tzv. Společná zemědělská politika Evropské unie,“ zkritizovalo předsednictvo dovoz. Dalším důkazem škodlivosti Unie pro budoucnost České republiky je pak Green Deal, systém obchodování s emisními povolenkami.
„Čeští spotřebitelé platili i ve druhém pololetí roku 2022 v přepočtu na tzv. paritu kupní síly nejvyšší ceny za energie v celé Evropě,“ uvedlo následující bod s tím, že Fialova česká vláda pro snížení cen energií neudělala prakticky nic a že špatně provedené a opožděné zastropování cen nepřineslo žádné pozitivní dopady a pokračovalo s tím, že naopak vládám Maďarska, Polska, Slovenska či Chorvatska se podařilo díky vhodně zvoleným regulačním opatřením ceny udržet nízko. Zmiňují tedy neschopnost a neochotu vlády efektivně bojovat. „Přitom k tomu má česká vláda mnohem lepší výchozí předpoklady než mnohé evropské země i díky tomu, že jsme ve výrobě levné elektřiny naprosto soběstační, a ještě ji vyvážíme,“ dodalo.
V závěru se SPD vymezilo vůči všem subjektům, které podporují členství Česka v Evropské unii, a přislíbilo, že se s nimi ve volbách nebude spojovat. Jeho hlavním cílem je ve všech následujících volbách zvýšit své zastoupení měřené počtem získaných mandátů. Základním předpokladem je, jak je psáno, stabilní programové směřování hnutí a tedy „kritický postoj k členství České republiky v Evropské unii, které v současné době považujeme z hlediska národních, politických a ekonomických zájmů našeho státu a jeho občanů za jednoznačně škodlivé“.