Snažíme se, aby naše návrhy nešly úplně ideově proti tomu, co by konzervativnější strany ve vládě mohly chtít. Z toho důvodu se třeba inspirujeme u konzervativců, protože opatření, která dělají britští nebo rakouští konzervativci, nám často v té krizi dávají smysl a současně si říkáme, co by proti tomu ODS mohla mít, říká v rozhovoru pro deník FORUM 24 asistent poslance Jakuba Michálka a bývalý pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík.
V nejnovějším volebním modelu agentury Median získali Piráti 9 procent. Je to podle vás už signál, že jste se znova nastartovali a vaše preference rostou?
Je to jenom jeden průzkum, takže se to samozřejmě nedá přeceňovat. Také je potřeba říct, že sběr dat proběhnul o měsíc později než poslední Kantar (tam měli Piráti 5 procent, pozn. red.), kde přece jenom mám za to, že ho hodně ovlivnila válka na Ukrajině a cesta Petra Fialy do Kyjeva. Ta měla velkou podporu veřejnosti a samozřejmě natáhla podporovatele k ODS a netýkalo se to zdaleka jenom Pirátů. Každopádně pro nás to je dobrý signál, že od voleb jsme v zásadě nikoho moc nepoztráceli.
Hodně se mluvilo o tom, že Piráti se teď budou snažit být radikálnější a prosazovat svoji agendu. Vidíte ve výsledku výše zmíněného volebního modelu už efekt této změny strategie?
Podle mě je to spíš důsledek toho, že zhruba od března jsme začali být v koalici daleko aktivnější. Ivan Bartoš dává spoustu věcí na koaliční radu.
Myslím si, že jsme byli suverénně nejvíc vidět v otázce pomoci lidem v energetické krizi, kdy naše návrhy se postupně daří realizovat. Ať už je to bonus na energie, který vláda nakonec schválila ve formě příspěvku na dítě pět tisíc, stejně tak úsporný tarif, na kterém pracuje Petr Třešňák na ministerstvu průmyslu a obchodu a který se daří dotáhnout do realizace. Myslím, že lidé vidí, že ve vládě pracujeme.
Je opravdu možné interpretovat jednorázový příspěvek pět tisíc korun na dítě tak, že to je realizace vašeho energetického bonusu?
Od začátku jsme od doby, co přišla energetická krize, vedli velkou debatu na vládě, kdy jsme říkali, pojďme udělat skutečnou pomoc pro všechny. Jestli nepomůžeme střední třídě, tak to lidé budou vnímat strašně úkorně v situaci, kdy z každé tisícovky zdražení energie má vláda asi šest stovek a lidé by jenom cálovali a neviděli peníze zpátky. Říkali jsme, pojďme cestou zvýšení slevy na poplatníka, převedení slevy do bonusu, cestou skutečné pomoci širokým skupinám obyvatel.
Naproti tomu koalice SPOLU neustále opakovala, že pomoc musí být adresná. Pět tisíc na dítě vnímám jako kompromis mezi těmito dvěma přístupy, kdy to je hodně široké opatření, jež se týká lidí, které jsou ta nejohroženější skupina. Rozhodně jsem si jistý, že díky tomu, že jsme navrhli bonus na energie, je teď pět tisíc pro rodiny s dětmi.
Říkal jste, že Piráti jsou teď aktivnější, ale to, o čem se mluvilo, bylo, že se nebudou bát konfliktů ve vládě. V čem spočívá tedy ten pirátský návrat ke kořenům?
Mám za to, že celkem konzistentně děláme to, co jsme slíbili. Slíbili jsme, že ve vládě budeme hájit svobodu. Třeba teď řešíme autorský zákon, aby OSA nešikanovala majitele železářství. Slíbili jsme, že se budeme zastávat lidí, proto například říkáme, že po vzoru britských konzervativců si myslíme, že je na místě gigantické zisky, které teď generují uhlobaroni jenom v důsledku růstu cen v souvislosti s válkou, rozumným způsobem zdanit, aby bylo možné financovat podporu pro lidi. Stejně tak říkáme, že je potřeba deagrofertizovat státní správu, že je potřeba přijmout pravidla proti střetu zájmů. Myslím si, že i voliči si všimli, že jsme se nějakým způsobem zkonsolidovali a že zase fungujeme jako tým a že to celkem šlape.
Takže to, co teď pozorujete, je, že jste aktivnější, a to, že jsou to někdy třeba návrhy, které jdou proti konsensu v koalici, to je podle vás spíš nezamýšlený důsledek?
Ve vládě je pět stran a není lehké být vidět, ale současně jsou věci, které je potřeba dělat, a často je to jenom otázka času, než si to všichni partneři uvědomí. Situace s cenami energií je skutečně vážná a chvíli to trvalo, než bylo jasné, že to není otázka týdnů, ale spíš měsíců, možná i let, takže vládu to přesvědčilo, že je potřeba udělat relativně razantní krok. Jsme v tom zachytávání trendů rychlejší, ale současně se snažíme, aby naše návrhy nešly úplně ideově proti tomu, co by konzervativnější strany ve vládě mohly chtít. Z toho důvodu se třeba inspirujeme u britských konzervativců, protože opatření, která dělají britští nebo rakouští konzervativci, nám často v té krizi dávají smysl a současně si říkáme, co by proti tomu ODS mohla mít.
Je zdanění uhlobaronů něco, co může mít podporu ODS?
Slyšel jsem předsedu poslaneckého klubu ODS Marka Bendu na tiskové konferenci, kdy řekl, že o tom rozhodne vláda, ale že to může být chytrý nápad. Pořád doufám, že platí slib rozpočtové odpovědnosti vlády. Není možné jenom rozdávat na dluh, tak jsme hledali příjmy, které v této krizi zkoušejí získávat konzervativnější vlády po Evropě, a identifikovali jsme zdanění mimořádných zisků uhlobaronů. Dlouhodobě prosazujeme vyšší zdanění těžby, protože vzhledem k tomu, že nerostné bohatství je majetek státu a stát si z toho bere jedno nebo dvě procenta, je to úplně šílené.
Neumím si představit, že by někdo měl na zahrádce naleziště nerostů a spokojil by se s tím, že z toho bude mít jedno procento hodnoty. Tady rozdáváme majetek českých lidí úzké skupině, která se shodou okolností dostala v 90. letech k právu těžit. Tento návrh mně připadá celkem logický a jak říkám, současná vláda se vždycky profilovala jako vláda rozpočtové odpovědnosti, současně slibovala, že nezvýší celkovou daňovou kvótu, ale vzhledem k tomu, o kolik jsme teď určité daně snížili, je tam i prostor je zvednout.
Na facebooku jste v souvislosti s volebním modelem Medianu napsal, že jste přeskočili skandály stíhaný STAN. Není to příliš ostrý šťouchanec do Starostů a nezávislých vzhledem k tomu, že s nimi stále máte koaliční smlouvu, která pořád platí, jestli se nepletu?
Stačí se podívat na twitter Zdeňka Hraby za poslední rok, což je celkem významný představitel hnutí STAN. V tomto kontextu kolegové snad pochopí, když asistent poslance napíše něco na facebook pro přátele s větší nadsázkou. Nebylo mým cílem vyvolávat konflikt, spíš jsem se snažil interpretovat ten výzkum.
Například pětitisícový příspěvek na dítě je považovaný za věc, která jde za ministrem Marianem Jurečkou a ne za Piráty. Může to opravdu přinést volební výsledky ve chvíli, kdy pak schválená opatření nebudou vnímaná jako úspěch Pirátů?
Děláme, co je správné. Myslíme si, že lidé nás volili proto, abychom posunuli tuhle zem dopředu, a jak to dopadne ve volbách, to jsou věci, které člověk ovlivní jenom zčásti tím, co dělá, a zčásti to záleží na spoustě dalších faktorech. Připadá nám lepší pracovat, držet se svého programu a pak se uvidí.