
Pavel Budinský FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

Zadržení managementu Fakultní nemocnice Motol policií pro podezření z úplatkářství zasáhlo i do oblastí mimo zdravotnictví. Jeden z aktérů této kauzy, provozně-technický náměstek ředitele Pavel Budínský, je totiž předsedou Československé obce legionářské. Ta se k situaci, jež může potenciálně vrhnout špatné světlo i na její činnost, oficiálně vyjádřila prostřednictvím svých místopředsedů.
„Československá obec legionářská považuje za svou povinnost se veřejně vyjádřit k informacím, podle kterých bylo proti jejímu předsedovi Pavlu Budínskému zahájeno trestní stíhání spojené s jeho funkcí provozně-technického náměstka Fakultní nemocnice Motol,“ uvedli místopředsedové Tomáš Pilvousek a Karel Ludvík ve společném prohlášení.
Podle jejich vyjádření nebylo do činnosti ČsOL nijak zasaženo. „Československé obce legionářské se vyšetřování netýká,“ zdůraznili místopředsedové a dodali, že běžnou operativu zajišťují příslušní pracovníci a funkcionáři ČsOL, kteří pokračují v řízení organizace v souladu s jejími stanovami.
Místopředsedové ČsOL zároveň připomínají, že v tuto chvíli nemají jiné informace než ty, které byly uveřejněny v tisku, a „celou záležitostí jsou šokováni“. Nicméně vedení ČsOL „bude bezprostředně reagovat dalšími kroky“.
Statutární orgán ČsOL na svém mimořádném úterním zasedání rozhodl o svolání mimořádného jednání Předsednictva Republikového výboru ČsOL „s cílem řešit nastalou situaci a definovat další postup“.
Ctíme presumpci neviny
„Jsme si vědomi toho, že současná situace se přímo dotýká dobrého jména ČsOL a ohrožuje její vnímání u veřejnosti. Oporou je nám po léta dobře odváděná práce a široká činnost ČsOL, dlouhodobě transparentní hospodaření a správa majetku, jež jsou pravidelně potvrzovány hloubkovými kontrolami a audity,“ zdůraznili místopředsedové, že obec je „připravena nadále pracovat na realizovaných projektech a plnit společenskou úlohu ve prospěch české veřejnosti a válečných veteránů“.
„Ctíme princip presumpce neviny, nelze očekávat, že by ČsOL činila jakékoliv odsudky na základě informací z médií. Vznesená obvinění jsou však natolik závažná, že ČsOL zahájila přípravu kroků vedoucích ke svolání mimořádného sněmu Československé obce legionářské,“ nastínili další vývoj Tomáš Pilvousek a Karel Ludvík.
Lékař Pavel Budínský je předsedou ČsOL od roku 2007, když předtím vykonával tři roky funkci místopředsedy. Účastník několika zahraničních misí české armády je držitelem mnoha vyznamenání a ocenění za svou službu. Mezi jinými například Záslužného kříže náčelníka Vojenské kanceláře Prezidenta ČR, Záslužného kříže Ministra obrany ČR II a III. stupně. V roce 2016 obdržel od tehdejšího prezidenta Miloše Zemana Medaili za zásluhy I. stupně za zásluhy o stát v oblasti výchovy, obrany, bezpečnosti státu a občanů.
Obviněným hrozí až 12 let vězení
Policie obvinila v souvislosti s kauzou motolské nemocnice osoby z úplatkářských trestných činů, dotačního podvodu, poškození finančních zájmů EU a praní špinavých peněz. V tiskových zprávách to uvedly Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) a česká Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), přičemž obě instituce případ označily za závažnou korupci.
Stíhaní lidé podle kriminalistů systematicky zneužívali procesy při zadávání nemocničních veřejných zakázek. Trestná činnost ovlivnila mimo jiné i projekty financované či spolufinancované Evropskou unií, které měly celkovou hodnotu přes čtyři miliardy korun. Hlavním podezřelým hrozí až 12 let vězení.
Motol je největší nemocnicí v Česku. Tvoří ji dva propojené monobloky a několik samostatných pavilonů. Nemocnice má přes 2200 lůžek, ročně ošetří ambulantně více než milion pacientů a přes 77 tisíc dětí a dospělých na lůžku. Má přes 6000 zaměstnanců a hospodaří s více než 15 miliardami korun za rok. Ludvík byl jejím ředitelem od roku 2000 s přestávkou necelého roku, kdy byl ministrem zdravotnictví.