Počet schůzí poslanecké sněmovny tento týden překoná jejich počet z minulého volebního období. Poslanci se sejdou hned na čtyřech – na jedné řádné a třech mimořádných. Včetně té, kterou chce opozice odvolat šéfku dolní komory. Někteří zákonodárci si stěžují, že jim hodinami poslouchání často zbytečných proslovů stojí práce. Jsou i tací, kteří zvažují konec poslanecké kariéry.
Téměř tříhodinovým projevem předsedy opozičního ANO Andreje Babiše začal středeční jednací den schůze poslanecké sněmovny. Schvalování pořadu schůze, které v minulosti trvalo minuty až desítky minut, se opět protáhlo na hodiny.
Byť se jednací sál při Babišově projevu tradičně vyprázdnil, v kuloárech nervózně přecházeli někteří ministři a poslanci. „Stojí nám všechno, obstruují úplně všechno,“ říká předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda.
Doplňuje, že si nemyslí, že by takto zablokovanou sněmovnu vyřešilo autonomní usnesení, o jehož prosazení se už delší dobu pokouší skupina poslankyň a poslanců z vládní koalice.
„Ruším kulaté stoly, schůzky… Jen sedím tady.“
Jednou z nich je poslankyně TOP 09 Martina Ochodnická. „Jde to za námi i za opozicí. Všichni si tady na to zvykli, není vůle změnit jednací řád,“ posteskne si zákonodárkyně.
A jedním dechem dodává, že kvůli sněmovním obstrukcím poslanci nejsou schopni dělat jinou práci. „Ruším kulaté stoly, schůzky, exkurze škol. Jen sedím tady. Jsme totálně zasekaní,“ říká a přiznává, že zablokovaná sněmovna jí vzala chuť kandidovat v příštím volebním období.
Nejvíce ji štve, že kvůli obstrukcím nebyla s kolegy ještě schopna dostat na program návrh zákona, kterým by se zakázal prodej energetických nápojů dětem. Vláda mu dala zelenou už v polovině listopadu.
Vybrané statistiky poslanecké sněmovny
Celkový počet hodin:
2013-2017: 1663
2017-2021: 1901
2021-listopad 2024: 1817
Celkový počet hodin před bodem:
2013-2017: 163
2017-2021: 175
2021-listopad 2024: 485
Počet jednání přes půlnoc:
2013-2017: 1
2017-2021: 4
2021-listopad 2024: 24
Zdroj: Poslanecká sněmovna
Podle předsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL Aleše Dufka kvůli neustálému protahování začátku jednání hrozí, že se plénum bude muset sejít opět i mimo tradiční rozpis. „Příští týden je výborový, ale budeme muset jednat možná celý týden,“ pokrčí rameny.
Jako konkrétní zákony, jejichž projednávání opozice svými průtahy oddaluje, označuje třeba další lex Ukrajina, zákon o ochraně ovzduší nebo třeba zákon o zdravotně-sociálním pomezí, který by měl umožnit poskytování komplexní péče v nemocnicích, léčebnách dlouhodobě nemocných nebo domovech pro seniory.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) věří, že všechny jeho návrhy se nakonec i přes obstrukce prosadit podaří. „Ale prodlužuje se to a budou potřeba mimořádné schůze. To si musí opoziční poslanci říct, jestli jim to za to stojí tady poslouchat tohle blekotání a prodlužovat si tím jednací dobu,“ ukáže Jurečka směrem do jednacího sálu, kde stolek už více než dvě hodiny okupuje Andrej Babiš.
Počet hodin, které poslanci stráví diskuzí před prvním bodem jednání, už narůstá k rekordním číslům. Od začátku volebního období ke konci letošního listopadu poslanci těmito diskuzemi už strávili 485 hodin. Za celé předchozí volební období to podle statistik poslanecké sněmovny bylo 175 hodin. Aktuální sněmovnu přitom ještě devět měsíců čeká.
Co do celkových hodin, kdy sněmovna jedná, jsou zákonodárci momentálně už téměř na stejné hodnotě, jako za celé volební období 2017 až 2021. Ke konci listopadu to bylo už 1817 hodin celkem, v minulém období se pak dostali na 1901. Tehdy však čas jednání takzvaně před bodem, tedy při schvalování programu schůze, tvořil jen 9 procent celkového času. Nyní to je 26 procent. Počet schůzí už tento týden překoná 119 schůzí z minulého volebního období, které bylo do té doby rekordní. Zejména kvůli pandemii covidu-19.
Mimochodem – podle Martina Churavého z tiskového oddělení předsedkyně sněmovny je jeden jednací den sboru vyčíslen na zhruba 4 miliony korun.
Další de facto zbytečná schůze, na které poslanci neprojednají žádný zákon, čeká sněmovnu ve čtvrtek. Opoziční hnutí ANO na ten den svolalo mimořádné jednání s jediným bodem, kterým má být odvolání Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) z postu předsedkyně poslanecké sněmovny.
Podle předsedkyně klubu nejsilnějšího opozičního hnutí ANO Aleny Schillerové Pekarová porušuje jednací řád a upřednostňuje stranické zájmy před nestranným řízením schůzí. „Dolní komora si zaslouží, aby v jejím čele opět stál rovný a korektní moderátor demokratické debaty,“ odůvodnila návrh Schillerová.
„Hnutí ANO mě chce odvolat z funkce předsedkyně sněmovny pouze kvůli tomu, že dodržuji zákon,“ reagovala na to na sociální síti X Pekarová.
Koalice na základě toho posbírala podpisy na odvolání místopředsedy sněmovny Karla Havlíčka (ANO). Podle Marka Bendy poslanci k návrhu nebudou svolávat mimořádnou schůzi, ale zaparkují ho do programu schůze, kde bude návrh viset jako jakési varování pro opozici. „Bude to takový varovný prst: nezahrávejte si s věcmi, které neumíte dotáhnout do konce,“ glosoval to Benda pro deník FORUM 24.