Kvůli neutěšené epidemické situaci v Česku dál přibývá pacientů v nemocnicích. Zdravotníci si sahají na dno svých sil, aby se postarali o aktuálně hospitalizovaných 6300 pacientů s koronavirem, a zároveň se připravují na situaci ještě horší. Jak uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek, nakažlivější britská mutace se šíří o 70 % lépe. Stačí nárůst čísla R na 1,4 a přestaneme v tuzemských nemocnicích mít dostatečné kapacity.
„Vláda na začátku února zrušila provizorní nemocnici v Letňanech, protože nebyla potřeba, aby za tři týdny rozhodla stavět další provizorní nemocnice, protože potřeba jsou,“ shrnul aktuální stav senátor Zdeněk Hraba (STAN). Ministerstvo zdravotnictví chce totiž v případě hraničního vyčerpání systému pacienty s lehčím průběhem onemocnění umisťovat i do školních tělocvičen a dalších podobných prostor.
Právě za neexistenci plnohodnotné nemocniční zálohy, jakou byla nikdy nevyužitá polní nemocnice v pražských Letňanech za sto milionů korun, se na ministra zdravotnictví Jana Blatného strhla kritika. Ten však odmítl, že by cokoli udělal špatně. Vývoj je podle něj tak rychlý, že situaci nejde vůbec odhadnout. „To, co jsme si neuměli v září představit, že by bylo možné, aby náš zdravotní systém absorboval, je nyní bráno téměř za standard,“ uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády Blatný.
Hrozba kolapsu nemocnic však nadále sílí – hrozí už v osmi krajích. Kvůli britské mutaci je obava ještě silnější. Tato varianta se totiž oproti dosud běžnému kmeni liší až o 60–70 % vyšší nakažlivostí.
Jsme unavení a přepracovaní. A asi bude hůře
Abychom si mohli ilustrovat aktuální stav českých nemocnic, je nutné věnovat pozornost poznatkům zdravotníků, kteří s nejohroženější skupinou přichází momentálně do kontaktu nejvíce.
„Nemocnice Motol zřídila samostatné oddělení covid ARO. Kapacita 20 pacientů. Aktuálně u nás leží 20 a už možná 21 pacientů, pokud budeme přinuceni vyšponoval a naředit ještě více naše lidské zdroje. Až na jednoho všichni ventilovaní, čtyři ECMA. A ne, nejsou to celebrity. Další ventilovaní covidoví pacienti leží na srdeční chirurgii JIP a na klasickém neinfekčním ARU. Pro neventilované pacienty na HFNO a NIV se pro zaplněné kapacity otevírají další a další lůžka. Do toho lidé nepřestali trpět komplikacemi porodu nebo náhlými příhodami břišními nebo traumaty. O ty se také musí někdo postarat,“ píše svůj postřeh na facebooku zdravotník z pražské nemocnice v Motole.
„Není pravda, že jsme nepomohli jiným nemocnicím. Brali jsme mnoho kritických pacientů z malých nemocnic i na ECMO a ne, opět to nebyly celebrity. Bohužel na ECMO prostě není vhodný každý a indikační kritéria jsou přísná. Také jsme unavení a přepracovaní. Jsme v tom všichni, milí kolegové, a jsme v tom po uši. A asi bude hůře. Prosím, nebrojme jeden proti druhému,“ uvádí se v příspěvku.
zdroj: Covdata.cz