Švédské ozbrojené síly a společnost Saab vyvinuly v rámci tajného projektu nový software, který bude sloužit k ovládání rojů složených ze stovek dronů. To, co by podle švédského ministerstva obrany za normálních okolností trvalo až pět let, bylo hotovo během dvanácti měsíců.
„Válka na Ukrajině nás učí, že tempo změn je extrémně vysoké. Nechceme nakoupit 100 000 dronů a uložit je do skladu,“ řekl v pondělí na tiskové konferenci náčelník generálního štábu Jonny Lindfors. „Je to velká a důležitá změna,“ dodal.
Projekt představil společně s ministrem obrany Pålem Jonsonem a generálním ředitelem společnosti Saab Micaelem Johanssonem během konference Společnost a obrana. „Švédsko musí být schopno čelit protivníkovi, který má kvantitativní převahu,“ uvedl ministr obrany. „V tom případě musíme mít kvalitativní převahu,“ podotkl.
S novým softwarem za významné pomoci umělé inteligence budou bezpilotní letouny schopny vytvářet roje a vykonávat práci automaticky, aniž by se operátor musel starat o všechny detaily. Mohlo by jít o střežení silnic a odesílání snímků, vyhledávání ukrytých osob, průzkum nepřátelských objektů nebo návrat do základny pro dobití energie.
Dají se řídit mobilem
„Jedná se o autonomní schopnost, kterou se branci a vojáci mohou neuvěřitelně rychle naučit, aniž by byli piloty dronů,“ kontatoval generální ředitel společnosti Saab Micael Johansson s tím, že drony lze ovládat z mobilního telefonu nebo iPadu – buď na dálku, nebo přímo na místě.
Software lze snadno doplnit o nové funkce, například umožnit dronům nést bombu. „Velkou výhodou je, že ho můžeme neustále aktualizovat a měnit,“ řekl Lindfors.
Roje dronů s novým softwarem budou použity na březnovém vojenském cvičení Arctic Strike 25. Novou technologii jako první bude moci využívat jeden z praporů ve Falunu. Cílem projektu je podle ministerstva obrany, aby švédské ozbrojené síly byly vždy na špici technologického vývoje tím, že budou schopny rychle přijímat inovace.