Zná to celá řada rodičů. Neustálý koloběh kašlání a smrkání jejich dětí se zdá být nekonečný. Často se pak nakazí i samotní rodiče. Podle nové vědecké studie však mohou zkrátit dobu nachlazení obyčejné solné kapky.
Nosní solné kapky se podle zjištění vědců z University of Edinburgh používají k léčbě nachlazení ve velké míře v jižní Asii. Rozhodli se proto zrealizovat výzkum, který by účinnost této metody potvrdil.
Výzkum byl proveden na 301 nachlazených dětech mladších 6 let. Jednoduché fyziologické nosní kapky složené ze soli a vody byly aplikovány u 150 dětí. Ostatní pak dostaly běžné léky, jako je například paracetamol. Rodičům bylo doporučeno, aby dětem podávaly tři kapky do každé nosní dírky, a to minimálně čtyřikrát denně.
Studie prezentovaná na kongresu European Respiratory Society ve Vídni podle deníku Daily Mail ukázala, že děti, které kapky užívaly, měly příznaky nachlazení šest dní, zatímco ostatní osm dní. K přenosu nemoci na ostatní členy rodiny pak prý v případě užívání solných kapek došlo v 46 procentech případů. V rodinách dětí, které kapky nepoužívaly, potom v 61 procentech případů.
„Chlorid nalezený v soli využívají buňky lemující nos a průdušnici k produkci kyseliny chlorné, kterou buňky následně používají k obraně proti virové infekci,“ vysvětluje pro Sky News jeden z hlavních autorů studie profesor Steve Cunningham.