Papež František je ostře kritizován za svá slova, která minulý pátek pronesl na setkání s ruskou katolickou mládeží v Petrohradu. Ve svém proslovu je totiž vyzýval, aby se nevzdávali svého odkazu dědiců velkého, osvíceného ruského impéria.
„Nikdy se nevzdávejte tohoto dědictví, jste dědici velké Matky Rusi, pokračujte s ním,“ promlouval k mladým Rusům papež František minulý týden. Ve svém projevu se odvolával na bývalé ruské císaře Petra I. a Kateřinu II., tedy dva vládce, kteří hráli klíčovou roli při rozšiřování ruského území a kteří jsou známí jako symboly ruského imperialismu. „Jste dědici velkého Ruska svatých, králů, velkého Ruska Petra Velikého, Kateřiny II., toho velkého, osvíceného ruského impéria, velké kultury a velkého lidstva,“ hovořil papež. Ve zbytku svého projevu pak k ruské mládeži promlouval, aby byla „umělci míru“ a „zasévala semena usmíření“.
Jeho slova vyvolala zejména na internetu pobouření, přičemž mnozí lidé zkritizovali papežovu chválu ruské imperialistické minulosti v souvislosti s pokračující ruskou agresí na Ukrajině. „Papež František vyzval ruskou mládež, aby byla hrdá na Ruské impérium, stejně jako tyrany a organizátory agresivních válek Petra I. a Kateřinu II.,“ reagoval server Nexta s tím, že proti této „osvícené říši“ třikrát povstali katolíci z Polska, Litvy a Běloruska.
Novinář listu The Wall Street Journal Yaroslav Trofimov, který je ukrajinského původu, ve své kritice papeže připomněl, že Petr I. a Kateřina II. se v ukrajinských dějinách dnes objevují jako zotročovatelé země, a ruský diktátor Vladimir Putin navíc prohlásil, že postupy Petra I. napodobuje. „Petr I. omezil ukrajinskou samosprávu a Kateřina II. ji úplně zrušila, čímž se miliony svobodných Ukrajinců proměnili v nevolníky. Rozpoutáním nucené asimilace v podstatě zakázala ukrajinský jazyk a knihtisk,“ komentoval.
Papež František ruskou invazi na Ukrajinu opakovaně kritizoval a vyzval k ukončení tohoto konfliktu. Zároveň měl ovšem od začátku války i několik kontroverzních prohlášení. Jde například o jeho komentář, že „štěkání“ NATO na ruské dveře mohlo vést k invazi Vladimira Putina na Ukrajinu. Uvedl to v květnu loňského roku, kdy Putinovi zároveň nabídl setkání v Moskvě.