
Kateřina Konečná FOTO: Pavel Šmejkal / FORUM 24
FOTO: Pavel Šmejkal / FORUM 24

Poradce premiéra pro národní bezpečnost Tomáš Pojar pracoval v minulosti jako konzultant pro zbrojařskou skupinu, která je nyní dodavatelem české muniční iniciativy. Europoslankyni Kateřinu Konečnou (KSČM) zpráva nepřekvapila, přičemž prohlásila, že „Pojar je v žoldu zbrojařů“. Její tvrzení ovšem nenechal bez odpovědi starosta Tetína Matěj Hlavatý.
Poradce premiéra pro národní bezpečnost Tomáš Pojar pracoval v minulosti jako konzultant pro zbrojařskou skupinu Czechoslovak Group Michala Strnada, která je hlavním dodavatelem české muniční iniciativy. Se zprávou přišel server Deník N.
Pojar svou spolupráci se skupinou nepotvrdil, přičemž se odvolal na podepsanou mlčenlivost. „Jsem aktuálně zaměstnancem českého státu a od roku 2005 jsem držitelem bezpečnostní prověrky, aktuálně té nejvyšší možné úrovně na stupeň Přísně tajné – NATO Cosmic Secret Atomal,“ řekl k tomu s tím, že od roku 2005 požadované informace a ještě mnohé další poskytuje pravidelně a výhradně Národnímu bezpečnostnímu úřadu, finančnímu úřadu a dalším relevantním státním institucím.
„Není důvod na tom nic měnit,“ dodal. Pojar má českou muniční iniciativu na starosti, ovšem odmítá jakýkoliv střet zájmů nebo že by CSG v rámci jejich současného byznysu jakkoliv pomáhal.
Europoslankyně a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná to ovšem vidí jinak. Pojar jako poradce pro národní bezpečnost přímo ovlivňující zahraniční politiku státu je podle ní v žoldu zbrojařů. „To jsme přímo šokováni. Kdo by to byl čekal, když tak ‚tiše‘ podporujeme jednu válku a jednu genocidu…“ uvedla.
Proti tvrzení europoslankyně se ozval známý starosta Tetína Matěj Hlavatý (STAN). „Válku a genocidu podporujete vy. Protože jste jenom proruská svoloč,“ usadil ji.
Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že o předchozím angažmá Pojara ví, ale konkrétně jeho spolupráci se zbrojařskou skupinou nijak neokomentoval.
Do české iniciativy, která shání pro Ukrajinu dělostřeleckou munici v zemích i mimo Evropskou unii, dosud přispělo 15 zemí. Před časem dorazila na Ukrajinu první zásilka zhruba 50 000 kusů munice. Česko na iniciativě spolupracuje zejména s Nizozemskem a Dánskem. Sama Česká republika na dodávky přispěla téměř 866 miliony korun. Do konce roku by mělo být na Ukrajinu dodáno 500 000 kusů munice. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v pondělí v Bruselu řekl, že Česko hledá peníze na nákup další munice, aby mohla iniciativa pokračovat i v roce 2025.
Czechoslovak Group Michala Strnada se zavázala do konce letošního roku dodat na Ukrajinu půl milionu dělostřelecké munice ráže 155 mm a měla by být také jednou z pěti firem, které dodávky v rámci Iniciativy 2025 zajistí. Dále jde o STV Group Martina Drdy, Omnipol spadající pod Ompo Holding, Colt CZ Group SE, jejímž majoritním vlastníkem je Česká zbrojovka, a zbrojovku DSS.