
Sergej Lavrov s Vladimirem Putinem. FOTO: Kremlin.ru / se souhlasem
FOTO: Kremlin.ru / se souhlasem

Moskva a Washington jednají o plynovodu Nord Stream. Podle ruské státní agentury TASS to řekl ministr zahraničí Sergej Šojgu. Spojené státy by podle něj mohly „využít svého vlivu na Evropu“ a přimět ji, aby neodmítala ruský plyn. Britský deník Financial Times už dříve napsal, že Putinův německý přítel Mattias Warnig lobboval ve Spojených státech za obnovení plynovodu Nord Stream 2.
„Nyní samozřejmě existují neshody. Ale je zájem obnovit normální dodávky energie do Evropy zájmem pouze Spojených států a Ruska?“ ptal se Lavrov podle agentury TASS v rozhovoru pro Pervyj kanal. „Bude asi zajímavé, jestli Američané využijí svého vlivu na Evropu a přimějí ji, aby se nevzdávala ruského plynu. Ale to je takový surrealismus,“ dodal s odkazem na debaty o obnovení projektu Nord Stream po ukončení války na Ukrajině.
Podle Lavrova Evropa a evropský byznys „platí za energii několikanásobně více než americký byznys“. „Přitom lidé jako Robert Gabek (německý ministr hospodářství, pozn. red.), Ursula von der Leyenová, Boris Pistorius (německý ministr obrany, pozn. red.), ti všichni říkají, že nikdy nedovolí obnovení Nord Streamu. Jsou to buď nemocní lidé, nebo sebevrazi,“ domnívá se Lavrov.
Brusel se už dříve nechal slyšet, že projekt plynovodu Nord Stream 2 není ve společném zájmu států Evropské unie, protože nediverzifikuje zdroje energie v EU. „Náš postoj je velmi, velmi jasný: Nord Stream 2 není projektem společného zájmu. Nediverzifikuje energetické zdroje v EU. A je třeba také poznamenat, že tímto plynovodem nebyl plyn do Evropy nikdy dodáván,“ zdůraznila na tiskové konferenci mluvčí Evropské komise Anna-Kaisa Itkonenová.
„To, co říkáme a jaký je náš postoj již mnoho let, je, že tento plynovod, pokud bude postaven a provozován, musí fungovat v souladu s mezinárodním a evropským právem,“ dodala.
Podle britského deníku Financial Times bývalý šéf společnosti Nord Stream 2 AG Matthias Warnig, který se osobně zná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem z dob jeho působení v tajné policii Stasi, Spojeným státům navrhl, aby se provoz Nord Streamu 2 obnovil za jejich účasti.
Warnig měl komunikovat s Trumpovým týmem prostřednictvím amerických podnikatelů v rámci tajné snahy pomoci „ukončit válku“ na Ukrajině a prohloubit ekonomické vazby mezi USA a Ruskem. Někteří vysocí představitelé Trumpovy administrativy podle listu o Warnigově iniciativě vědí a považují ji za „součást snahy o nápravu vztahů s Moskvou“.
Konsorcium investorů pod vedením USA již podle zdrojů deníku vypracovalo obrysy dohody s Gazpromem po zrušení sankcí. Warnigův plán však naráží na řadu překážek – vyžaduje, aby USA zrušily sankce proti Rusku, aby Rusko souhlasilo s obnovením dodávek plynu do Evropy a aby Německo umožnilo tok plynu všem potenciálním odběratelům.
Donald Trump během svého prvního funkčního období ostře kritizoval Nord Stream a nadměrný dovoz ruského plynu do Evropy. V roce 2019 Spojené státy uvalily sankce na společnosti spravující plynovody. Administrativa Joea Bidena však tyto sankce v roce 2021 zrušila v rámci snahy o zlepšení vztahů s Německem, ale několik dní před plnohodnotnou ruskou invazí na Ukrajinu je znovu zavedla.
Po sabotáži byly poničeny dvě linky plynovodu Nord Stream 1 a jedna ze dvou linek plynovodu Nord Stream 2. Druhé vedení plynovodu, jehož roční kapacita činí 27,5 miliardy metrů krychlových zemního plynu, poškozeno nebylo, ale nikdy nebylo využíváno.
V posledních týdnech Donald Trump slíbil prohloubit hospodářskou spolupráci s Ruskem, pokud se podaří dosáhnout „mírové dohody“ o ukončení války proti Ukrajině.