Na švédskou politickou scénu nezvykle ostré slovní útoky provázely nedávnou kauzu poslance Jamala El-Haje, zvoleného za sociální demokracii. Původem Libanonec s palestinskými kořeny je již delší dobu podezírán z napojení na Hamás, teď navíc vyšlo najevo, že se během azylového řízení před několika lety z titulu své funkce přimlouval za egyptského imáma sdílejícího mimo jiné názory Muslimského bratrstva.
„Víte stejně dobře jako kdokoli jiný, že vaše strana je prolezlá islamisty,“ pustil se šéf pravicových Švédských demokratů Jimmie Åkesson do předsedkyně sociální demokracie a bývalé premiérky Magdaleny Anderssonové. Ta Jamala El-Haje bránila od doby, kdy se na něj loni v květnu snesla vlna kritiky za účast na kontroverzní Evropské palestinské konferenci v Malmö, kde seděl vedle jejího předsedy, jenž byl později zatčen v Nizozemsku kvůli podezření z financování Hamásu.
S přítomností svého poslance na této akci největší parlamentní strana sociální demokracie sice nesouhlasila, ale vážněji ho nepotrestala. Musel se jen na čas vzdát funkce v zahraničním výboru. Znovu se na něho upřela pozornost na podzim po útoku Hamásu na Izrael, kdy se mu připomínala hlavně zmíněná konference. Premiér Ulf Kristersson (Umírnění) při té příležitosti v jedné debatě označil některé sociální demokraty za teroristické romantiky.
Na dotaz, co si myslí o Hamásu, nebyl Jamal El-Haj nejdříve schopný vůbec odpovědět. Až dodatečně se od hnutí prostřednictvím tiskového oddělení strany „důrazně distancoval“. Zároveň oznámil, že na toto téma se už nehodlá s novináři bavit. V parlamentu ovšem nepřestával lobbovat za palestinské zájmy. „Izraelská okupace a osidlovací politika v Palestině musí skončit,“ napsal v jednom návrhu.
Magdalena Anderssonová ho přesto dál hájila s tím, že svůj politický život zasvětil boji proti Hamásu. Otočila až poté, co deník Expressen přišel tento měsíc s informací, že Jamal El-Haj v roce 2017 využil svého postavení k pokusu o ovlivnění žádosti o azyl ve prospěch kontroverzního egyptského imáma.
Sociální demokracie kvůli ztrátě důvěry poslance okamžitě vyzvala, aby odešel ze strany i z parlamentu. Vyslyšena byla jen z poloviny – Jamal El-Haj nyní působí jako nezařazený poslanec. „Nebylo by fér vůči voličům a švédské demokracii opustit svou pozici,“ napsal v dopise, který zveřejnil na Facebooku.
A za koho se na migračním úřadu přimlouval? Imám Ata Elsayed již několik let působí v mešitě Skandinaviska Wakf v Malmö, kde pravidelně káže v arabštině, někdy za účasti až osmi set věřících. Na slavnostní otevření muslimského svatostánku v roce 2017 dorazil i katarský ministr, který vysvětlil, jak je pro hlásání pravého učení důležité mít mešitu v každé zemi a v každém městě.
Na sociálních sítích imám sdílí příspěvky od představitelů Muslimského bratrstva a zamýšlí se nad tím, jak je potřeba, aby ženy sloužily svému manželovi, vařily a dělaly domácí práce. Několikrát ospravedlňoval polygamii a radil, jak zacházet se žárlivými manželkami. Jamal El-Haj ho přitom obhajoval mimo jiné tím, že „změnil náboženské poselství pozitivním způsobem, protože svá kázání končí modlitbou za prosperitu Švédska“.
„Když se na to dívám zpětně, bylo ode mě špatné, že jsem se takto choval. Teď bych to udělal jinak,“ reagoval po provalení kauzy, která je vodou na mlýn především Švédským demokratům, druhé nejsilnější straně v zemi. Ti dlouhodobě kritizují migrační politiku předchozích levicových vlád a nezvládnutou integraci se všemi problémy, které to přináší, včetně války mezi přistěhovaleckými gangy.
V zemi, která má zhruba deset a půl milionu obyvatel, žije odhadem 800 tisíc muslimů. Na podzim se předseda Švédských demokratů Jimmie Åkesson vyslovil pro uzavření mešit, v nichž se šíří extremismus. Prostřednictvím umělé inteligence své poselství adresoval rovněž arabsky mluvícím posluchačům. Podobné projevy jsou v poslední době mezi značnou částí Švédů velmi populární. Podle množství lajků zabodoval i nedávným vzkazem Magdaleně Anderssonové na síti X.
„Vyjádřím se jasně. Vy a vaše strana se nemůžete vyhnout tomu, abyste byli považováni za aktivní součást islamistického hnutí ve Švédsku. Jamal El-Haj není prvním a bohužel zdaleka ne posledním sociálním demokratem s jasnými vazbami na islamismus… Já a moje strana na vás budeme naléhat a tlačit, dokud nebudou všichni islamisté donuceni vylézt na denní světlo.“
Před několika dny, krátce poté, co opustil řady sociálních demokratů, promluvil Jamal El-Haj na propalestinské demonstraci ve Stockholmu. „Palestinci jsou vyháněni ze svých domovů, vězněni a zabíjeni. Je ostuda, že Švédsko nekritizuje nebo neodsuzuje válečné zločiny, které Izrael páchá každý den.“