Pár set kilometrů za vaším barákem vraždí Vladimir Putin lidi a vám vadí, že se snažíme zbrojit, reagovala ostře europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS) na slova místopředsedy sociálních demokratů Lubomíra Zaorálka. Ten kritizoval premiéra Petra Fialu (ODS) a jeho vládu za pomoc Ukrajině, konkrétně vydané licence na dodávky vojenského materiálu.
„Premiér Petr Fiala říká, že vydali v tomto roce zbrojařům licence za 125 miliard. Teď se tím chtějí chlubit? Že se tu vydělává na mrtvých a strašném utrpení? Proč tyto zisky včas nezdanili?“ rozčílil se na sociální síti X místopředseda Sociální demokracie a lídr strany ve volbách do Evropského parlamentu Lubomír Zaorálek.
„Proč nezdanili všechny mimořádné zisky zbrojařům, energobaronům, bankám – všem kterým spadly do klína na úkor domácnostem a běžným občanům, kteří jen chudli. V tom je hlavní selhání této vlády, která nechala na válce hodovat hamižnost,“ pokračoval bývalý ministr zahraničí.
Jeho slova nadzvedla ze židle europoslankyni Veroniku Vrecionovou (ODS). „Děláte si legraci? Pár set kilometrů za vaším barákem vraždí Putin lidi a vám vadí, že se snažíme zbrojit, abychom nedopadli jak lidi v Bachmutu, Mariupolu nebo Melitopolu? Vy jste se už úplně zbláznil, ne?!“ rozzuřila se pod příspěvkem Zaorálka.
Kritiky místopředsedy sociálních demokratů si všiml také náměstek ministra zahraničí Jiří Kozák. Ten Zaorálkovi připomněl, že utrpení přineslo do Evropy Rusko. „Že vám vadí podpora obrany proti Rusku, mě vlastně nepřekvapuje,“ vzkázal v komentářích.
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) minulý týden na bilanční tiskové konferenci oznámila, že hodnota vydaných licencí na komerční dodávky vojenského materiálu Ukrajině činí zhruba 117 miliard korun. Už uskutečněných projektů je odhadem za necelou polovinu, asi 51,2 miliardy korun.
„Samozřejmě i toto je výrazná vzpruha pro náš obranný průmysl a pro naši ekonomiku. Opět se toto projeví v naší ekonomice,“ prohlásila Černochová s tím, že resort v tom bude stoprocentně pokračovat a nebude klást překážky vydávání licencí.
Na Ukrajinu dodává podle prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiřího Hynka vojenský materiál celá řada českých výrobců. „Mezi největší dodavatele patří Czechoslovak Group a STV Group. Ale kromě nich se jedná o desítky dalších firem,“ přiblížil v minulém týdnu. „Z praxe vím, že ne všechny licence se nakonec zrealizují,“ doplnil.
V roce 2022 se na Ukrajinu podle něj vyvezl vojenský materiál za 13 miliard korun, 80 procent z něj tvořila munice, většina pocházela z firemních zásob. „Osobně si myslím, že letošní objem exportu vojenského materiálu na Ukrajinu nebude vyšší než v roce 2022,“ míní Hynek. Oproti počátku války se podle něj udělování exportních licencí na Ukrajinu výrazně zpomalilo. „A Polsko začalo vyžadovat tranzitní licence, což dodávkám na Ukrajinu také nepřispívá,“ dodal.
Od začátku války Česko Ukrajině podle Černochové dodalo vojenské vybavení v hodnotě 6,2 miliardy korun, například bitevní vrtulníky, tanky, bojová vozidla pěchoty, samohybné houfnice a raketomety. Zároveň zopakovala, že v armádních zásobách už ale vhodný materiál k poslání Ukrajině není.
Z materiálu na webu ministerstva obrany vyplývá, že Česko darovalo Ukrajině vojenskou techniku v zůstatkové hodnotě zhruba 1,2 miliardy korun od loňského začátku ruské invaze. Mezi dary byla i letecká technika, desítky tanků, bojová vozidla, raketomety i ruční zbraně a munice. Šlo o techniku s rokem pořízení od konce 50. let minulého století až po letošek. Pořizovací cena těchto věcí činila 6,2 miliardy korun, podle obrany je 1,2 miliardy zůstatková hodnota.