Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) zkritizoval záměr ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) vytvořit v rámci připravovaného zákona o podpoře bydlení systém garancí, který by měl snížit rizika pro majitele a motivovat je k pronajímání jejich bytů. „Tak dlouho si budeme navzájem všechno garantovat, až nikdo nebude mít nic,“ okomentoval jeho návrh a posléze mu vzkázal, že je stejný jako předseda hnutí ANO Andrej Babiš, protože chce „vyhazovat peníze lidí zbůhdarma“.
Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) chce v rámci připravovaného zákona o podpoře bydlení vytvořit systém garancí, který by měl snížit rizika spojená s pronajímáním a zároveň motivovat majitele nevyužívaných bytů k tomu, aby je začali nabízet k bydlení. „Je to protržní recept, který například na Ostravsku, v Plzni nebo Brně už dobře funguje. Rádi bychom takto každý rok dostali zpátky na trh až dva tisíce soukromých bytů,“ uvedl ministr pro server Seznam Zprávy.
Bartošův záměr garancí se nelíbí Miroslavu Kalouskovi, podle kterého by takový státní paternalismus měl být zastaven. Tak dlouho si podle něj budeme navzájem všechno garantovat, až nikdo nebude mít nic. „Těžko jsem se smiřoval s tím, že někomu garantuji placení alimentů. Nechci se smířit s tím, že budu někomu garantovat placení nájmu v jeho bytě,“ okomentoval.
„Žádný paternalismus, ale efektivní podpora trhu,“ ohradil se Bartoš s tím, že podpora bydlení zavedená za Kalouska je postavená čistě na dávkách, stojí stát desítky miliard korun a nefunguje dobře. „Počty příspěvků na bydlení loni trhaly smutné rekordy,“ podotkl.
Bartoš si za návrhem zákona o podpoře v bydlení stojí. Je podle něj protržní, s náklady v řádu jednotek miliard korun a fungovat bude. „Garance se dobře osvědčily třeba v Kanadě nebo Irsku. V průzkumech nám vychází, že neplacení nájmů se bojí většina pronajímatelů a řada bytů je kvůli tomu dlouhodobě neobydlených,“ vysvětlil a dodal, že společně s garancemi jeho resort připravuje také systém podpory, který zajistí, že je bude potřeba čerpat jen výjimečně. „Kromě toho jsme úspěšně spustili investice do obecní bytové výstavby skrze návratné finanční nástroje,“ uvedl s tím, že startuje udržitelný systém podpory bydlení, díky kterému stát ve výsledku ušetří.
Kalousek ovšem podle svých slov nikdy žádnou podporu bydlení nevymýšlel. „Jste stále stejný jako Babiš, pane Bartoši, u bydlení stejně jako u padáků: ,Za všechno může Kalousek.‘ A stejně jako on chcete pořád vyhazovat peníze lidí zbůhdarma,“ osočil Kalousek předsedu Pirátů.
„Takže jste tenkrát u toho jako ministr financí nebyl, když Váš stranický kolega pan Drábek nastavoval na MPSV dávky na bydlení?“ nenechal si to líbit Bartoš. Uvedl, že příspěvky na bydlení jsou potřeba a nic proti nim nemá, ale samy o sobě ke snížení bytové nouze nevedou. Když je podle něj nebude doprovázet systémové řešení například v podobě zákona o podpoře bydlení, tak budou náklady státu na dávky dál rychle růst, nehledě na další s tím spojené společenské škody.
Kalouskovi Bartoš vzkázal, že ho ohledně padáků nikdy explicitně neobviňoval. „Pořád jste se nepřenesl přes jeden parodický autobus před sedmi lety? Já Vám odpustil hned, když jste mě a zbytek strany šmahem označil za kokoty,“ zakončil diskusi s tím, že by měli raději společně fandit přechodu Česka do systému ERM II. „Jestli chcete, můžeme založit členský podnět „Piráti podporují Miroslava Kalouska“ na kandidátce SPOLU ve volbách do Evropského parlamentu,“ podotkl na závěr.
Bartoš své rozhodnutí opírá o studii dlouhodobě neobydlených bytů ministerstva pro místní rozvoj, podle které jejich počet od roku 2011 vzrostl o 40 procent. Analýza pracovala s daty sčítání lidu, bytů a domů k roku 2021 sbíranými Českým statistickým úřadem. K roku 2021 se tedy podle těchto údajů v České republice nacházelo 200 tisíc neobydlených bytů v bytových domech a dalších 377 tisíc v domech rodinných.
Podle průzkumu ministerstva mezi majiteli prázdných bytů je od pronajímání nemovitostí odrazují zejména obavy z neplacení nájmů, z poškození bytu a obecně starosti se správou nemovitosti.
Podle analýzy bývá častým důvodem neobydlenosti bytu stáří domu, v němž se nachází, a to jak z hlediska aktuálního stavu, tak z hlediska nákladů na bydlení. Jedna pětina prázdných bytů se ale nachází v bytových domech, které byly vystavěny či zrekonstruovány po roce 2001. Podle studie to poukazuje na určitý podíl investičních bytů.
Nadprůměrný počet neobydlených bytů se nachází v domech vlastněných jednou fyzickou osobou a dále právnickou osobou. Naopak byty v domech vlastněných bytovými družstvy nebo obcí či státem jsou oproti celkovému průměru neobydlené méně.