
Poslanecká sněmovna (ilustrační foto) FOTO: Zbyněk Pecák / se souhlasem
FOTO: Zbyněk Pecák / se souhlasem

Násilí může mít různé formy. Ve své slovní podobě dlouhodobě kontaminuje společenskou debatu. Čelí mu jak politici muži, tak jejich ženské kolegyně. Někdy jde prostě o žalovatelné násilné výhrůžky. V případě žen bývá verbální násilí „obohaceno“ o sexuální akcenty či aspekty genderového ponižování. Podle expertů se v jeho podtextu skrývá snaha o jejich vytlačení z veřejného života. Nejhorší je situace na sociálních sítích.
„Většinou se k ženám chovám uctivě, ovšem p**a vašeho formátu si to nezasluhuje,“ cituje v novém videu ukazujícím dnes již takřka běžný útok na ženy v politice poslankyně Eva Decroix (ODS). Záznam zveřejněný iniciativou Fórum 50:50 ukazuje reprezentativní příklady smrště nadávek a ponižování, jemuž ženy čelí, pokud se rozhodnou vstoupit do politiky.
Není to tak dávno, co podle dostupných zpráv skončil v ODS advokát Lukáš Seibert poté, co na sociální síti vulgárně napadl poslankyni Barboru Urbanovou (STAN). Na kauzu upozornil deník FORUM 24, jde ovšem jen o špičku ledovce, protože české političky čelí urážkám a ponižování pravidelně, jako by k tomu byly snad z nějakého důvodu předurčeny. Jak říká politoložka Lenka Hrbková, ve skutečnosti tomu tak doopravdy je, protože skutečným cílem podobných útoků je „omezovat veřejně aktivní ženy a vytlačovat je z politiky a veřejného života“.
Ve zmíněném videu vystupují rovněž poslankyně Lucie Potůčková (STAN), Marie Jílková (KDU-ČSL) a Markéta Gregorová (Piráti). Všechny na něm čtou snůšky nadávek, kterými je zasypávají s pocitem beztrestnosti jejich odpůrci. Výčet obsažených vulgarit zde není nutné přepisovat, stačí si pustit výše přiložené video. Sluší se říct, že sexualizovaným urážkám čelí ženy ze všech částí politického spektra, a to včetně představitelek opozice. Zvláštní kategorii, zastoupenou jedním příspěvkem i v rámci tohoto videa, tvoří političky, které nemají děti. Je jim to opakovaně kladeno za vinu, podobně jako již dříve předsedkyni sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09), které to nepřímo vyčetl přímo předseda SPD Tomio Okamura, nebo ministryni obrany Janě Černochové, jíž například jeden uživatel na facebooku vedle několika vulgárních urážek napsal, že je „bezdětná, a tudíž bezcitná“.
V hledáčku verbálních agresorů se samozřejmě ocitají často také muži politici a v některých případech, když se urážky změní ve výhrůžky, končí příspěvky domněle anonymních „hrdinů“ na stolech policejních vyšetřovatelů. To byl i případ ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), jemuž útočník vyhrožoval fyzickou likvidací tak dlouho, až mu to v září letošního roku vyneslo podmínečné odsouzení.
Rakušan sdílel také výše uvedený příspěvek o ponižování političek. „,Do očí byste jim to neřekli‘, končí tohle krátké, bohužel velmi realistické video. A přesně tím vystihuje patologii některých uživatelů sociálních sítí. Jejich zbabělost. Já svoje hejtry opakovaně zvu, ať si to se mnou přijdou vyříkat osobně. Věcně, slušně. Kolik myslíte, že jich to zatím udělalo?“ napsal a posléze i potvrdil, že z jeho kritiků zatím nedorazil ani jeden.
Sám ministr totiž nedávno reagoval na útoky tak, že vyzval své kritiky, aby se s ním zúčastnili společného běhu a následného posezení v restauraci. Zdá se však, že problematiku nenávistných příspěvků na sociálních sítích bude nakonec potřeba vyřešit jiným způsobem. Společný běh evidentně nezabral.